- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoNietrzeźwy małoletni za kółkiem. Co z odszkodowaniami?

    Nietrzeźwy małoletni za kółkiem. Co z odszkodowaniami?

    Doświadczenie spółki DRB Centrum Odszkodowań, która reprezentuje osoby poszkodowane w wypadkach pokazuje, że wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z tego, z jakimi konsekwencjami musi się liczyć posiadacz pojazdu, jeżeli jego nietrzeźwe dziecko, będące w przedziale wiekowym 13-17 lat, wsiądzie za kółko bez wiedzy rodzica. Gdy taka sytuacja ma już miejsce, a nieszczęśliwym jej następstwem jest tragiczny wypadek drogowy, w którym giną pasażerowie, zazwyczaj nieuchronnie pojawia się pytanie, kto zawinił oraz czy z racji tego, że sprawca nie jest pełnoletni w ogóle powstaje odpowiedzialność ubezpieczyciela.

    Rodzic pociągnięty do odpowiedzialności?

    – Nie ma wątpliwości co do tego, że odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń za powstałą szkodę istnieje zawsze wtedy, gdy występuje odpowiedzialność posiadacza pojazdu, w tym przypadku rodzica małoletniego – mówi Bartosz Kozak z Kancelarii Radców Prawnych DRB. – Pewne wątpliwości mogą pojawić się dopiero w chwili, gdy zaczniemy badać, czy małoletni w wieku 13-17 lat może w ogóle ponieść winę za swój czyn oraz w jakim stopniu na całość zdarzenia wpłynęła postawa opiekunów.

    Jeżeli małoletni spowoduje wypadek komunikacyjny, towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązane jest do tego, by ocenić, czy może on ponieść w tym zakresie własną odpowiedzialność cywilną, a także, czy w grę wejdzie odpowiedzialność regresowa. Z tą drugą będziemy mieć do czynienia w momencie, gdy zakład ubezpieczeniowy po wypłacie odszkodowań poszkodowanym będzie dochodził zwrotu wypłaconej kwoty od osoby, na której ciąży odpowiedzialność za wyrządzenie szkód. Sytuacja taka będzie miała miejsce np. w przypadku gdy kierowca, który był sprawcą szkody, pozostawał pod wpływem alkoholu. Dochodzenie regresu przez towarzystwo ubezpieczeniowe będzie obejmowało wszelkie wypłacone kwoty związane nie tylko z uszczerbkiem na zdrowiu, ale i utraconym majątkiem oraz zadośćuczynieniem czy odszkodowaniem wypłaconym bliskim po śmierci pasażerów, którzy brali udział w wypadku.

    Niewypłacalny małoletni

    W praktyce jednak z góry wiadomo, że nastoletni sprawca zazwyczaj nie posiada żadnego majątku własnego, na bazie którego mógłby dokonać zwrotu kwoty wypłaconych przez towarzystwo ubezpieczeniowe odszkodowań. W takiej sytuacji do odpowiedzialności mogą zostać pociągnięci rodzice małoletniego, którym udowodni się, że nie sprawowali odpowiedniej pieczy nad własnym dzieckiem.

    Odszkodowania pomniejszone o stopień przyczynienia

    Komplikacje związane z wypłatą odszkodowań pojawiają się również w momencie, gdy pasażerowie wypadku przyczyniają się do powstania szkody lub zwiększenia jej rozmiaru poprzez własną wiedzę o stanie nietrzeźwości kierującego. O ile w przypadku małoletniego sprawcy wypadku o odszkodowaniu dla niego w ogóle nie ma mowy, o tyle poszkodowany pasażer pojazdu będzie uprawniony do odszkodowania, jednak pomniejszonego o stopień przyczynienia, ze względu na to, że świadomie podjął ryzyko jazdy z nietrzeźwym kierowcą. Odszkodowanie z przyczynieniem otrzyma także pasażer, który wspólnie z kierowcą pił alkohol, a następnie wsiadł do jego auta i towarzyszył mu w jeździe. Ponadto pomniejszenie kwoty odszkodowania będzie ustalane również z tytułu jazdy z kierowcą, który nie miał uprawnień do prowadzenia pojazdu.

    – Należy pamiętać, że członkowie rodziny pasażera zmarłego w wyniku wypadku, którzy będą dochodzili zadośćuczynienia i odszkodowania w związku z jego śmiercią, również mogą otrzymać świadczenia pomniejszone o stopień przyczynienia – dodaje Bartosz Kozak, radca prawny DRB. – W praktyce może oznaczać to drastyczne obniżenie kwoty odszkodowania i zadośćuczynienia dla bliskich zmarłego nawet o kilkadziesiąt procent w związku jazdą z nietrzeźwym kierowcą, który w dodatku nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdu. Dlatego profesjonalne doradztwo odszkodowawcze może rozwiać wszystkie wątpliwości osób, które znalazły się w podobnej sytuacji.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE