Jesteś tutaj:
Prawo cywilne
31.05.2011 - Jarosław Olejarz
Kliknij, aby ocenić:
 
3,33/6
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Rozwiązanie lub wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej

Spółka cywilna jest dość popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej przez kilka osób działających wspólnie. Umowa spółki cywilnej w przeciwieństwie do innych spółek nie jest uregulowana w kodeksie spółek handlowych a w kodeksie cywilnym. Stosunki wewnętrzne spółki reguluje umowa zawarta przez wspólników. Co do zasady umowa taka zawierana jest na czas nieoznaczony, dość często zatem się zdarza, że wspólnicy z różnych powodów chcą zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem – likwidacja spółki cywilnej

Wspólnicy, jeżeli dojdą do porozumienia mogą rozwiązać spółkę cywilną za zgodnym porozumieniem. W takim przypadku konieczna będzie uchwała wspólników spółki cywilnej, w której wspólnicy określą warunki rozwiązania spółki cywilnej w tym trybie. Przepisy kodeksu cywilnego nie przewidują trybu likwidacji spółki, jednakże w takim przypadku należałoby odpowiednio stosować zasady jakie się wiążą z likwidacją spółki jawnej, która jest najbardziej zbliżona do spółki cywilnej.  Wspólnicy w takim przypadku winni:

a)      zakończyć bieżące interesy spółki,

b)      ściągnąć wierzytelności,

c)       wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki.

Nowe interesy powinny być podejmowane tylko w przypadku, gdy jest to niezbędne do ukończenia spraw będących już w toku.

 

 

Likwidacja majątku spółki

 

Z majątku spółki spłaca się przede wszystkim zobowiązania spółki oraz pozostawia się odpowiednie kwoty na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych. Pozostały majątek dzieli się między wspólników stosownie do postanowień umowy spółki. W przypadku braku stosownych postanowień umowy majątek ten może być podzielony pomiędzy wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczą oni w zysku lub w równym stosunku

Jeżeli majątek spółki nie wystarcza na spłatę długów, niedobór dzieli się między wspólników stosownie do postanowień umowy, a w ich braku - w stosunku, w jakim wspólnicy uczestniczą w stracie. W przypadku niewypłacalności jednego ze wspólników, przypadającą na niego część niedoboru dzieli się między pozostałych wspólników w takim samym stosunku.

 

Autor/Źródło: Jarosław Olejarz1 2 3 4 DALEJ
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.