- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoWspółwłaściciel samochodu też musi być zarejestrowany

    Współwłaściciel samochodu też musi być zarejestrowany

    Zgodnie z treścią art. 195 i n. Kodeksu cywilnego, własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom. Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną. Domniemywa się, że udziały współwłaścicieli są równe.

    Rejestracja współwłaściciela samochodu jest pomocna przede wszystkim w regulacji podziału kosztów eksploatacji auta. Pierwszą czynnością, którą powinien podjąć właściciel samochodu w tym zakresie jest przekazanie części udziałów w prawie własności na przyszłego współwłaściciela. Należy to zrobić w formie darowizny. Bardzo ważną informacją jest to, że taka czynność prawna nie musi być bezwzględnie dokonana w formie aktu notarialnego, tym samym podarowanie udziałów we własności auta nie musi oznaczać dużych wydatków. Właściwy druk darowizny możemy znaleźć w Wydziale Komunikacji powiatu, gminy, a także na stronach internetowych. Pamiętajmy o sporządzeniu dwóch egzemplarzy aktu darowizny, tak aby każdy ze współwłaścicieli mógł go otrzymać.

    Po dokonaniu powyższych czynności wypełniony akt darowizny powinien trafić do właściwego urzędu Skarbowego. Dotychczasowy właściciel samochodu musi wypełnić formularz PCC – 1, a także w razie potrzeby zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Wszelkie niezbędne informacje można uzyskać w siedzibie właściwej jednostki Urzędu Skarbowego. Nie zapominajmy, że z powyższego podatku są zwolnieni nasi najbliżsi, a więc osoby należący do tzw. I grupy podatkowej – np. zstępni, małżonek, rodzice. Inne osoby, które chcą zostać współwłaścicielami samochodu będą objęci 2% stawki podatkowej wyliczanej na podstawie wartości przedmiotu umowy darowizny. Pamiętajmy, że wizyta w US powinna odbyć się nie później niż 14 dnia od momentu dokonania darowizny.

    Następnym krokiem jest wpisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego pojazdu. Można tego dokonać we właściwym Wydziale Komunikacji. Pamiętajmy przy tym o zabraniu dowodów osobistych wszystkich tych, którzy są współwłaścicielami auta (jeśli będą to osoby fizyczne zamiast dowodów osobistych niezbędne będą wypisy z właściwych rejestrów), karty pojazdu, dowodu rejestracyjnego, polisy OC, aktu darowizny oraz dowodu własności samochodu. Po spełnieniu wszystkich formalnych wymogów każdy ze współwłaścicieli zostanie dopisany do dowodu rejestracyjnego auta.

    Rejestracja nowego współwłaściciela wiąże się także niestety z koniecznością wymiany tablic rejestracyjnych. Wszelkie formalności związane z powyższą czynnością zamykają się w granicach 170 – 250 zł. Plusem w takiej sytuacji jest to, że współwłaściciele samochodu nie muszą osobiście uczestniczyć w całym procesie rejestracji, wystarczy bowiem, że złożą właściwe w tym celu oświadczenie.

    Wraz z powstaniem współwłasności samochodu pojawia się także kwestia aktualizacji opłat ubezpieczeniowych auta. W tej materii nie ma jednoznacznych reguł, dlatego tez konkretne stawki ubezpieczeniowe zależą od danego ubezpieczyciela. Zainteresowani ustanowieniem współwłasności samochodu sami muszą zdobyć informacje, gdzie najkorzystniej można ubezpieczyć swoje auto.

    Podstawa prawna:

    [art. 195 k.c.]

    Sprzedajesz lub kupujesz samochód? Zadbaj o to, żeby umowa zabezpieczała Twoje interesy! Stwórz ją w Legalusie »

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE