- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoJak sprzedać samochód?

    Jak sprzedać samochód?

    Sprzedaż samochodu jest typowym zobowiązaniem regulowanym przez Kodeks cywilny. W związku z tym to w tej ustawie powinniśmy szukać odpowiednich regulacji prawnych. Ustawodawca pozwala, aby transakcja była dokonana nawet w formie ustnej – wystarczy, że umówisz się z dotychczasowym właścicielem, zapłacisz wymaganą cenę, a on przekaże Ci dokumenty i kluczyki do wozu. Jak jednak udowodnić później, że jesteś pełnoprawnym właścicielem pojazdu? Zwykłe słowo nie będzie wystarczającym zapewnieniem, w związku z tym koniecznym okazuje się zawarcie umowy sprzedaży samochodu – nawet dla świętego spokoju nowego właściciela.

    Forma umowy jest dowolna, wystarczy że strony sporządzą i podpiszą ją na zwykłej kartce papieru. Wszelkie warunki umowne i obowiązki każdej ze stron transakcji, ustalają wspólnie kupujący oraz sprzedawca – to od nich zależy na czym dokładnie będzie polegała taka sprzedaż i za jaką cenę zostanie sprzedany samochód. Pamiętaj jednak, że prawa i obowiązki sprzedawcy muszą odpowiadać prawom i obowiązkom kupującego. Nie oznacza to jednak, że muszą one być identyczne, chodzi o to, aby jedna ze stron umowy nie miała lepszej pozycji względem drugiej osoby. W omawianej umowie powinny znaleźć się nie tylko informacje na temat stron zobowiązania (kupujący i sprzedawca), czy ceny samochodu, ale także datę jej zawarcia – z tą chwilą następuje przejście prawa własności auta na kupującego.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Umowę sprzedaży samochodu
    przejdź do formularza »

    Jednocześnie od podanej w umowie daty uzależnione są terminy związane z rejestracją pojazdu w wydziale komunikacji, zgłoszeniem nabycia własności urzędowi skarbowemu oraz ubezpieczycielowi (w dokumentach samochodu muszą pojawić się dane nowego właściciela). Warto podkreślić, że sprzedawca może udzielić kupującemu gwarancji jakości sprzedanego samochodu – jest to opcja nieobowiązkowa. W konsekwencji sprzedający jako gwarant jest odpowiedzialny za usunięcie wady fizycznej rzeczy lub za dostarczenie rzeczy wolnej od wad, pod warunkiem, że wady te ujawniają się w ciągu terminu, obowiązywania gwarancji.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE