- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCzy możliwe jest zrzeczenie się dziedziczenia za życia spadkodawcy?

    Czy możliwe jest zrzeczenie się dziedziczenia za życia spadkodawcy?

    Zrzeczenie się dziedziczenia jeszcze za życia spadkodawcy jest możliwe poprzez sporządzenie przez notariusza odpowiedniego aktu notarialnego. Forma aktu notarialnego została jest zastrzeżona dla tej czynności pod rygorem nieważności. Zatem, jeśli posiadasz wiedzę na temat zadłużenia np. Twojego ojca, które wynika z zaciągniętego kredytu lub innego zobowiązania i nie chcesz spłacać długu po jego śmierci możesz zrzec się po nim dziedziczenia jeszcze za jego życia. W tym celu musicie razem udać się do kancelarii notarialnej, aby sporządzić umowę zrzeczenia się dziedziczenia.

    Z możliwości zrzeczenia się dziedziczenia za życia spadkodawcy można skorzystać również w sytuacji, gdy np. rodzeństwo nie chce w przyszłości – po śmierci rodziców kłócić się o przypadający im udział w mieszkaniu własnościowym należącym do rodziców. Wówczas w celu uniknięcia niepotrzebnego konfliktu mogą – po wcześniejszym uzgodnieniu – zaproponować rodzicom, że jedno z nich zrzeknie się dziedziczenia tego mieszkania.


    Na czym polega procedura zrzeczenia się dziedziczenia za życia spadkodawcy?

    Jeśli jesteś pewien, że chcesz jesteś ustawowym spadkobiercą osoby, która posiada długi i nie chcesz ich w przyszłości odziedziczyć, to musisz udać się do notariusza wraz z przyszłym spadkodawcą. Tylko u notariusza może zostać sporządzona umowa zrzeczenia się dziedziczenia. Na umówioną wizytę należy zabrać ze sobą dowód tożsamości, bowiem w trakcie takiego spotkania, notariusz musi ustalić Waszą tożsamość. Jeśli natomiast chodzi o treść takiej umowy, to nie musicie się o nic martwić. Notariusz zadba o wszystko, aby umowa wywołała w przyszłości zamierzone skutki prawne. Przede wszystkim w treści umowy zrzeczenia się dziedziczenia znajdzie się zapis, zgodnie z którym np. córka, jako spadkobierca ustawowy zrzeka się dziedziczenia po swojej matce, na co matka wyraża zgodę. Następnie akt notarialny zostanie przez notariusza odczytany, przyjęty i podpisany.

    Skutki zrzeczenia się dziedziczenia

    Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych (dzieci) zrzekającego się, chyba, że umówiono się inaczej. W takiej sytuacji zarówno zrzekający się dziedziczenia oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy.

    Na koniec należy podkreślić, iż zrzeczenie się dziedziczenia może być uchylone przez umowę pomiędzy tym, kto zrzekł się dziedziczenia, a tym po kim się dziedziczenia zrzeczono. Umowa taka powinna być zawarta również w formie aktu notarialnego.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE