- Reklama -
środa, 17 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCo powinien zawierać wniosek o stwierdzenie zasiedzenia?

    Co powinien zawierać wniosek o stwierdzenie zasiedzenia?

    Posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze. Natomiast dopiero po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, w przypadku gdy zachodzi posiadanie w złej wierze. Należy również pamiętać o tym, że jeśli właściciel nieruchomości, przeciwko któremu biegnie zasiedzenie, jest małoletni, to zasiedzenie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem dwóch lat od uzyskania pełnoletności przez właściciela.

    W przypadku, gdy podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania, obecny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada, czas posiadania swego poprzednika. Jeśli jednak poprzedni posiadacz uzyskał posiadanie nieruchomości w złej wierze, czas jego posiadania może być doliczony tylko wtedy, gdy łącznie z czasem posiadania obecnego posiadacza wynosi przynajmniej lat trzydzieści. Zasadę tą stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy obecny posiadacz jest spadkobiercą poprzedniego posiadacza.

    Kto może złożyć wniosek o stwierdzenie zasiedzenia?

    Do zgłoszenia wniosku o stwierdzenie zasiedzenia własności uprawniony jest każdy zainteresowany. W przypadku, gdy wnioskodawca nie wskazuje innych zainteresowanych, orzeczenie może zapaść dopiero po wezwaniu innych zainteresowanych przez ogłoszenie. Sąd może zarządzić ogłoszenie również w innych wypadkach, jeżeli uzna to za wskazane. Ogłoszenie powinno zawierać dokładne określenie rzeczy, imię i nazwisko posiadacza rzeczy, a jeżeli chodzi o rzeczy ruchome – również jego miejsce zamieszkania.

    Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia

    Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia powinien zawierać:

    1. oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę uczestników, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników a także numer PESEL lub NIP wnioskodawcy,
    2. oznaczenie rodzaju pisma;
    3. osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
    4. podpis wnioskodawcy albo jego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
    5. dowód uiszczenia opłaty od wniosku;
    6. wymienienie załączników.

    W przeciwieństwie do pozwu, że we wniosku o stwierdzenie zasiedzenia zamiast pozwanego i powoda wymienia się wnioskodawcę i uczestnika/ów w sprawie. Do wniosku należy dołączyć jak najwięcej dowodów na okoliczność ustalenia, że wnioskodawca władał nieruchomością jak właściciel. Dowodami mogą być zarówno dokumenty, takie jak np. potwierdzenie odprowadzanych podatków od nieruchomości za wskazany we wniosku okres zasiedzenia, pozwolenie na budowę domu, jak również zeznania świadków. Do wniosków, dotyczących nieruchomości ujawnionych w księdze wieczystej lub dla których prowadzony jest zbiór dokumentów, należy dołączyć odpis z księgi wieczystej albo zaświadczenie o stanie prawnym, jaki wynika ze zbioru dokumentów. Natomiast w przypadku, gdy nieruchomość nie ma założonej księgi wieczystej, to należy dołączyć także wypis z ewidencji gruntów oraz mapę nieruchomości.

    Gdzie złożyć wniosek o zasiedzenie?


    Wniosek o zasiedzenie nieruchomości
    należy złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla położenia nieruchomości. Przed złożeniem wniosku należy pamiętać o uiszczeniu opłaty – w wysokości 2 000 złotych.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE