- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCzy automatyczne przedłużanie umowy jest zgodne z prawem?

    Czy automatyczne przedłużanie umowy jest zgodne z prawem?

    Spółka zastrzegała, że umowa zawarta na czas określony ulega automatycznemu przedłużeniu na kolejny – taki sam okres. W tej sytuacji, abonenci, którzy chcieli zrezygnować z nowego kontraktu, byli zobowiązywani do złożenia pisemnego oświadczenia – co najmniej 30 dni przed upływem starej umowy.

    Praktyka ta wymuszała na konsumentach podejmowanie działań zapobiegających przedłużeniu umowy, a co za tym idzie ograniczała możliwość rezygnacji z usług przedsiębiorcy. Takie działanie, jest sprzeczne z dobrymi obyczajami, a tym samym niezgodne z prawem. W opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedsiębiorca powinien zapewnić konsumentowi możliwość podjęcia świadomej decyzji dotyczącej przedłużenia umowy na kolejny czas określony informując go o upływającym terminie i przedstawiając mu nową ofertę.

    Należy podkreślić, że wśród przedsiębiorców telekomunikacyjnych istnieje powszechna praktyka przedłużania umowy na czas nieokreślony, w sytuacji, gdy abonent nie składa deklaracji co do jej kontynuacji. Praktyka taka nie jest kwestionowana ponieważ rozwiązanie umowy na czas nieokreślony nie wiąże się z ponoszeniem przez konsumenta dodatkowych kosztów jak w przypadku kontraktu na czas określony (np. kara umowna, wynagrodzenie do końca obowiązywania umowy).

    Prezes UOKiK nałożyła na spółkę Niezależny Operator Międzystrefowy karę w wysokości 194 833 zł. Przedsiębiorca zaniechał stosowania kwestionowanej praktyki dzięki czemu możliwe było obniżenie sankcji. Decyzja nie jest prawomocna spółka odwołała się do sądu.

    Warto przy tym wskazać, na wpisane już do rejestru klauzul niedozwolonych postanowienia, zgodnie z którymi umowa zostaje automatyczne przedłużona bez jakiegokolwiek warunku:
    • "Umowa zostaje zawarta na okres …Roku tj. do dnia…2006 r. Po upływie tego terminu umowa ulega automatycznemu przedłużeniu na czas nieoznaczony (…), chyba, że strony postanowią inaczej"
    • "W przypadku zawarcia umowy na czas określony, umowa po upływie tego okresu obowiązuje nadal przez czas nieokreślony, a abonament za usługi będzie zgodny z aktualnymi cennikami"
    a także takie postanowienia, które obligują konsumenta do złożenia oświadczenia w konkretnym dniu, aby jego wykonanie było możliwe w praktyce, a termin nie był rażąco krótki, np.:
    • „Automatyczne przedłużenie na kolejne 12 miesięcy następuje z dniem zakończenia ważności poprzedniej umowy, pod warunkiem nie złożenia w tym dniu rezygnacji.”
    W przypadku, gdy podpisana umowa zawiera, którąś z wymienionych klauzul abuzywnych to – zgodnie z definicją określoną w kodeksie cywilnym – taka klauzula nie wiążą konsumenta z mocy prawa.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE