- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoNowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn

    Nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn

    Głównym celem nowelizacji było wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 5 lipca 2011 r. (sygn. akt P 36/10), w którym Trybunał stwierdził niekonstytucyjność pominięcia ustawodawczego w ustawie z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, polegającego na nieuwzględnieniu przez ustawodawcę ulgi podatkowej osoby zaliczanej do III grupy podatkowej, która do 31 grudnia 2006 r. sprawowała opiekę nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej przed organem gminy. Przedmiotem kontroli Trybunału Konstytucyjnego była norma, zawarta w przepisach ww. ustaw, zmieniająca zasady korzystania z ulgi w podatku od spadku i darowizn przez podatników. Zmiana od dnia 1 stycznia 2007 r. warunków nabycia ulgi mieszkaniowej, która polegała na wprowadzeniu wymogu zawarcia umowy o opiekę w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi oraz wymogu upływu dwuletniego terminu liczonego od momentu notarialnego poświadczenia podpisów naruszała, w opinii Trybunału, naruszała interesy w toku podatników, którzy wcześniej działając w zaufaniu do obowiązujących wówczas regulacji prawnych, rozpoczęli realizację rozłożonych w czasie czynności zmierzających do nabycia ulgi mieszkaniowej. Pominięcie ich prawa do ulgi mieszkaniowej naruszyło ich konstytucyjne chronione interesy w toku, a tym samym art. 2 Konstytucji.Wobec powyższego treść ustawy uzupełniono o przepisy intertemporalne ustawy zmieniającej z 2006 r. w zakresie dotyczącym uwzględnienia prawa do ulgi mieszkaniowej osób zaliczanych do III grupy podatkowej. W myśl dodanego przepisu, osobie zaliczanej do III grupy podatkowej, która do 31 grudnia 2006 r. zawarła przed organem gminy umowę o sprawowanie opieki nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, przysługuje prawo do ulgi mieszkaniowej, na zasadach obowiązujących przed 1 stycznia 2007 r., jeżeli po 31 grudnia 2006 r. nabyła w drodze spadku po tym spadkodawcy budynek mieszkalny lub jego część, lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, wynikające z przydziału spółdzielni mieszkaniowej, prawo do domu jednorodzinnego lub prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym.

    W celu skorzystania z ulgi przez podatników, którym ustalono już zobowiązanie podatkowe, w art. 2 ust. 1 ustawy nowelizującej wprowadzono możliwość wznowienia postępowania w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego (P 36/10), wyznaczając nowy termin do wniesienia żądania wznowienia postępowania, mianowicie do dnia 31 grudnia 2014 r.

    W art. 2 ust. 2 ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wyłączono stosowanie art. 245 § 1 pkt 3 lit. b ustawy – Ordynacja podatkowa. Pozwoli to na uchylenie decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe w przypadkach, w których na skutek upływu terminów przedawnienia nie mogłoby nastąpić wydanie nowej decyzji orzekającej co do istoty sprawy.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE