- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoRenta dożywotnia - uważaj na nieuczciwe praktyki

    Renta dożywotnia – uważaj na nieuczciwe praktyki

    Spółka Akcyjna Fundusz Hipoteczny Dom reklamuje na swojej stronie internetowej produkt zwany rentą hipoteczną. Podkreślenia wymaga fakt, iż tego typu oferty kierowane są do osób starszych, które w zamian za przeniesienie prawa własności mieszkania otrzymują świadczenie pieniężne, wypłacane najczęściej co miesiąc, wraz z możliwością dożywotniego pozostania w dotychczas zamieszkałym lokalu.
    Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów we wrześniu 2013 roku wszczął dwa postępowania. Pierwsze z nich zostało wszczęte przeciwko spółce akcyjnej Fundusz Hipoteczny Dom, która zajmuje się reklamą renty hipotecznej. Z kolei drugie postępowanie wszczęto zostało przeciwko współpracującej z nią spółce komandytowo – akcyjnej Fundusz Hipoteczny Dom, z którą to seniorzy zawierają umowy renty hipotecznej. Pierwsze postępowanie wykazało, że na stronie internetowej spółki akcyjnej Fundusz Hipoteczny Dom, zamieszczona była m.in. sugestia, zgodnie z którą – niezależnie od wypłacanej konsumentowi renty nowy właściciel mieszkania będzie regulował również czynsz za przejmowaną nieruchomość. W rezultacie starsza osoba mogła skorzystać z oferty będąc przekonana, że oprócz wypłacanej mu renty hipotecznej, z osobnych środków będzie opłacany czynsz. Niestety, w rzeczywistości czynsz nie stanowi osobnego świadczenia a jest on opłacany z przyznanej seniorowi renty hipotecznej, przez co zmniejszona zostaje kwota bezpośrednio wypłacana klientom. W opinii Urzędu, spółka akcyjna Fundusz Hipoteczny Dom wprowadzała konsumentów w błąd przedstawiając warunki umowy jako bardziej atrakcyjne niż w rzeczywistości.

    Wprowadzanie w błąd jest uznawane za niezgodną z prawem nieuczciwą praktykę rynkową. Niewątpliwie osoby starsze, do których spółka adresuje swoją ofertę, są szczególnie narażone na powyższe praktyki, bowiem charakteryzują się zwykle dużą podatnością na perswazję i często nie są dobrze poinformowani o przysługujących im prawach. Potwierdzają to co zlecone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów badania opinii.


    W związku z przeprowadzonym postępowaniem, Prezes UOKiK nakazała spółce akcyjnej Fundusz Hipoteczny Dom zaniechanie stosowania kwestionowanych praktyk oraz nałożyła karę pieniężną w wysokości 43 464 zł. Decyzja ta nie jest prawomocna, przedsiębiorca może odwołać się do sądu.


    Z kolei w wyniku drugiego postępowania ustalono, że we wzorcach umownych spółki komandytowo – akcyjnej Fundusz Hipoteczny Dom, znalazło się niezgodne z prawem postanowienie. Spółka zastrzegała, że w sytuacji gdy jej klient chce aby ktoś u niego zamieszkał, to w każdym przypadku musi uzyskać pisemną zgodę przedsiębiorcy. Tymczasem zgodnie z obowiązującymi przepisami klient spółki komandytowo – akcyjnej Fundusz Hipoteczny Dom, jako osoba mająca służebność mieszkania nie potrzebuje niczyjej zgody na wprowadzenie się małżonka, małoletniego dziecka oraz innej osoby, którą utrzymuje albo jest mu potrzebna przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.

    Spółka komandytowo – akcyjna Fundusz Hipoteczny Dom zobowiązała się do zaniechania stosowania niedozwolonej praktyki, poprzez zawieranie nowych umów, które w swojej treści nie będą zawierać zakwestionowanego postanowienia i przedstawienie propozycji aneksowania umów dotychczasowym klientom.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE