Jesteś tutaj:
Prawo cywilne
13.03.2011 - Jarosław Olejarz
Kliknij, aby ocenić:
 
3,75/4
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Czy można obronić się przed wekslem?

 

Dwa podpisy – czyli reprezentacja łączna

 

Jeżeli nawet podpis złożyła osoba, która była do tego umocowana to kolejnym elementem jest zastanowienie się, czy osoba ta mogła działać samodzielnie czy tylko łącznie z inną osobą. Naruszenie zasad wymaganej reprezentacji łącznej rodzi doniosłe, negatywne skutki prawne. Należy mianowicie uznać, że czynność prawna podejmowana przez jednego członka zarządu bez koniecznego współdziałania innej osoby nie spełnia warunków czynności dokonanej przez osobę prawną (non existens). Wymóg współdziałania oznacza konieczność dokonania czynności za osobę prawną uno actu współreprezentujących ją członków zarządu (nie wykluczając pełnomocnika, czy prokurenta). Nie można takiej czynności dokonywać "na raty", gdy chodzi o jednolite oświadczenie woli osoby prawnej.

Można zatem stwierdzić, że złożone oświadczenia woli, które zostały złożone z naruszeniem zasad reprezentacji (brak współdziałania odpowiednich osób, działanie przez osobę nieumocowaną) powoduje, że oświadczenia takie nie są składane przez powoda. Z punktu widzenia prawnego nie zostały one złożone, a tym samym można w składaniu zarzutów od nakazu zapłaty powołać się na takie uchybienia prawne.

 

 

Weksel in blanco musi być uzupełniony zgodnie z deklaracją

 

Zgodnie z art. 10 Prawa wekslowego z dnia 28.04.1936 roku, jeżeli weksel, niezupełny w chwili wystawienia, uzupełniony został niezgodnie z zawartym porozumieniem, nie można wobec posiadacza zasłaniać się zarzutem, że nie zastosowano się do tego porozumienia, chyba że posiadacz nabył weksel w złej wierze albo przy nabyciu dopuścił się rażącego niedbalstwa. Należy zaznaczyć, że w przypadku weksla niezupełnego w chwili wystawienia abstrakcyjność zobowiązania wekslowego ulega osłabieniu. Wystawca może zasłaniać się zarzutem wypełnienia weksla przez wierzyciela wekslowego niezgodnie z porozumieniem. 

 

Autor/Źródło: Jarosław OlejarzSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian