Jesteś tutaj:
Prawo cywilne
13.03.2011 - Jarosław Olejarz
Kliknij, aby ocenić:
 
3,75/4
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Czy można obronić się przed wekslem?

Roszczenia dochodzone na postawie weksla są dochodzone w postępowaniu nakazowym. Sąd w takim postepowaniu po wpłynięciu pozwu wraz z wekslem nie bada samej zasadności roszczenia, a jedynie prawidłowość wypełnienia weksla. Wydając nakaz zapłaty na podstawie weksla, sąd przesyła go do dłużnika wekslowego, który ma dwa tygodnie na ewentualne wniesienie zarzutów do wydanego nakazu zapłaty. Problem jednakże jest w tym, że zarzuty do takiego nakazu bardzo ciężko uzasadnić.

Na podstawie wystawionego weksla oraz załączonych do pozwu dokumentów, Sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. Najczęściej jednak ten nakaz zapłaty wystawiany jest na podstawie weksla in blanco, który został uzupełniony przez posiadacza weksla (wierzyciela wekslowego). Powód zatem do pozwu winien dołączyć oprócz samego weksla także deklarację wekslową, czyli umowę zgodnie z którą był uprawniony do uzupełnienia weksla in blanco na odpowiednią kwotę. Ponadto powinien dołączyć także wezwanie do wykupu weksla tak uzupełnionego.

 

 

Podpis może składać tylko osoba umocowana

 

Wszelkie oświadczenia woli jakie są składane przez osoby fizyczne, osoby prawne oraz inne jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej winny być składane przez osoby do tego umocowane. W przypadku osób fizycznych sprawa jest dość prosta, bo albo to jest ta osoba fizyczna albo inna osoba, która powołuje się na udzielone jej pełnomocnictwo. W przypadku innych podmiotów, które podlegają rejestracji w KRS istnieje możliwość sprawdzenia w wyszukiwarce KRS informacji o osobach umocowanych do reprezentacji (dostępna wyszukiwarka www.KRS.SerwisPrawa.pl).  Tu mogą działać osoby wskazane w KRS lub osoby, którym pełnomocnictwa udzieliły te osoby wchodzące w skład organów podmiotu, uprawnione do jego reprezentacji.

Częsty błąd polega właśnie na tym, że na różnego rodzaju dokumentach (np. wezwaniu do wykupu weksla, wypowiedzeniu umowy, lub na samej umowie) składają podpisy osoby, które nie są umocowane do takiego działania. Jest to bardzo częsty błąd, który jednakże ma duże konsekwencje natury prawnej. Należy podkreślić, że "działanie określonej jednostki (zespołu ludzi) tylko wtedy zostanie uznane za działanie samej osoby prawnej, gdy jest to jednostka (zespół ludzi), która rzeczywiście pełni funkcję organu, jej działanie mieści się w granicach kompetencji danego organu oraz zostało podjęte (w sposób wyraźny lub dorozumiany) jako działanie organu" (M. Pazdan, [w:] K. Pietrzykowski, KC. Komentarz, s. 141). Praktycznie więc należy uważać za niedokonaną czynność prawną (contractus non existens) podejmowaną rzekomo za osobę prawną przez rzekomy organ, czy też przez właściwy organ lecz z przekroczeniem granic kompetencji (tak słusznie w uzasadnieniu wyr. SN z 12.12.1996 r., I CKU 45/96, OSN 1997, Nr 6-7, poz. 75).

 

Autor/Źródło: Jarosław Olejarz1 2 3 4 DALEJ
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.