- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCzy zakład ubezpieczeń może się domagać zwrotu wypłaconego odszkodowania od posiadacza pojazdu...

    Czy zakład ubezpieczeń może się domagać zwrotu wypłaconego odszkodowania od posiadacza pojazdu mechanicznego

    Z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, w sytuacji, gdy posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia. Za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu mechanicznego uważa się również szkodę powstałą podczas i w związku z:

    1. wsiadaniem do pojazdu mechanicznego lub wysiadaniem z niego;
    2. bezpośrednim załadowywaniem lub rozładowywaniem pojazdu mechanicznego;
    3. zatrzymaniem lub postojem pojazdu mechanicznego.

    Odszkodowanie zostaje ustalone i wypłacone w granicach odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu. Osoba poszkodowana jest w pełni uprawniona do uzyskania odszkodowania, które w pełni pokryje: szkodę, która została wyrządzona ruchem pojazdu mechanicznego, a także straty, jak i korzyści, które mogłaby osiągnąć, gdyby szkody tej nie wyrządzono. Dodatkowo, osoba poszkodowana może dochodzić zadośćuczynienia za krzywdę, jakiej doznał w skutek wypadku.

    Jednakże, zgodnie z art. 43 pkt 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2003 r., Nr 124, poz. 1152 ze zm.), zakładowi ubezpieczeń przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący:
    1) wyrządził szkodę umyślnie, w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości albo po użyciu środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii;
    2) wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa;
    3) nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa;
    4) zbiegł z miejsca zdarzenia.


    Zakład ubezpieczeń może domagać się zwrotu odszkodowania już z chwilą dokonania jego wypłaty. W tym momencie powstaje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem zwrotu całości wypłaconego odszkodowania. Należy podkreślić, iż zgodnie z obowiązującymi przepisem. Z tym momentem, z mocy samego prawa, powstaje prawo zwrotnego dochodzenia roszczenia przeciwko kierującemu. Podkreślić w tym miejscu należy, iż kierujący, który wyrządził szkodę w jednej z wyżej wymienionych sytuacji, może być obarczony obowiązkiem zwrotu odszkodowania nawet kilkanaście lat po wywołaniu zdarzenia szkodzącego. W myśl przepisów kodeksu cywilnego, jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE