- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoJak odwołać swój testament?

    Jak odwołać swój testament?

    Testamenty dzielimy na dwie kategorie – zwykłe oraz szczególne. W tej pierwszej grupie odnajdziemy testament własnoręczny, notarialny oraz alograficzne (urzędowe). Testamenty szczególne to ustny, podróżny oraz wojskowy. Niezależnie od tego w jakiej formie spadkodawca wyrazi swoją ostatnią wolę, w każdej chwili może ją skutecznie odwołać lub zmodyfikować.

    Dokładny sposób odwołania testamentu odnajdziemy w treści art. 946 i 947 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z brzmieniem tych przepisów, odwołanie testamentu może nastąpić bądź w ten sposób, że spadkodawca sporządzi nowy testament, bądź też w ten sposób, że w zamiarze odwołania testament zniszczy lub pozbawi go cech, od których zależy jego ważność, bądź wreszcie w ten sposób, że dokona w testamencie zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowień. Jeżeli spadkodawca sporządził nowy testament nie zaznaczając w nim, że poprzedni odwołuje, ulegają odwołaniu tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, których nie można pogodzić z treścią nowego testamentu. W praktyce zatem spadkodawca może zwyczajnie podrzeć testament spisany własnoręcznie, zamazać na nim swój podpis lub zwyczajnie dopisać, że nie ma on już mocy obowiązującej (najlepiej z datą dokonania takiego dopisku). Jednak najlepszym sposobem na odwołanie istniejącego już testamentu wydaje się być odwołanie dokonane w kancelarii notarialnej (szczególnie wtedy, gdy nasze rozrządzenie zostało sporządzone w formie testamentu notarialnego). Za tego typu czynność przyjdzie nam oczywiście zapłacić, nie jest to jednak wygórowana kwota. Notariusz za odwołanie testamentu pobiera wynagrodzenie nie wyższe, niż 30 zł netto + 23% VAT. Pamiętajmy też, że do tego należy doliczyć opłatę za wypisy (maksymalnie 6 zł za każdą stronę wypisu lub odpisu). Wybierając się do kancelarii zabierzmy ze sobą koniecznie dowód osobisty lub paszport (ma to na celu potwierdzenie naszej tożsamości).

    Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 22 stycznia 1974 r. (sygn. akt III CRN 326/73), jeżeli odwołanie testamentu następuje w ten sposób, że spadkodawca sporządza nowy testament, to odwołanie pierwszego testamentu jest skuteczne tylko wtedy, gdy nowy testament jest ważny. W szczególności jeżeli spadkodawca oświadczył swoją wolę w warunkach uzasadniających przyjęcie tego oświadczenia za testament ustny, a następnie pod wpływem wprowadzenia w błąd sporządził testament allograficzny, który jest z mocy art. 945 § 1 pkt 2 KC nieważny, to nieważny testament, jako nie wywołujący żadnych skutków prawnych, nie czyni bezskutecznym pierwszego oświadczenia woli spadkodawcy. Pierwsze oświadczenie woli spadkodawcy należy uznać za prawnie skuteczne jako testament, jeżeli jest ono wyrażone w formie przewidzianej przez prawo, która w danej sytuacji była dopuszczalna.

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE