- Reklama -
środa, 17 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKoniec zasiłku chorobowego- co dalej

    Koniec zasiłku chorobowego- co dalej

    Kwestie ustalenia prawa do świadczenia rehabilitacyjnego ustalone zostały przepisami ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie to przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.

     

    Osoby uprawnione do świadczenia rehabilitacyjnego

    Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje zarówno z tytułu ubezpieczenia chorobowego oraz z tytułu ubezpieczenia wypadkowego – z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową przysługuje m. in.:

    • pracownikom,
    • osobom wykonującym pracę nakładczą (tylko z tytułu ubezpieczenia chorobowego),
    • członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
    • osobom wykonującym odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
    • osobom wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osobom z nimi współpracującym, w tym osobom świadczącym pracę na podstawie umowy uaktywniającej określonej przepisami ustawy z 4 lutego 2011r. o opiece nad dziećmi w wieku do 3 lat (Dz.U. Nr 45, poz. 235 ze zm.),
    • osobom prowadzącym pozarolniczą działalność oraz osobom z nimi współpracującym,
    • duchownym,
    • osobom odbywającym służbę zastępczą.

     

    Wyłączenia prawa do świadczenia rehabilitacyjnego

    Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobie uprawnionej, nie przysługuje, gdy osoba niezdolna do pracy kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres choroby, a także gdy osoba ta ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, urlopu dla poratowania zdrowia albo nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Świadczenie to nie przysługuje także za okresy, w których ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczególnych, w okresie urlopu bezpłatnego lub urlopu wychowawczego, oraz jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia, co zostało stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu. W przypadku, w którym zostało stwierdzone wykonywanie pracy zarobkowej albo wykorzystywania okresu, na który świadczenie zostało przyznane niezgodnie z jego celem, świadczenie takie nie przysługuje za miesiąc kalendarzowy, w którym dokonano takiego ustalenia. Również w razie stwierdzenia zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne na kwotę przewyższającą 6,60 zł świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego należne osobom prowadzącym pozarolniczą działalność i osobom z nimi współpracującym oraz duchownym, będącym płatnikami składek na własne ubezpieczenie nie przysługuje do czasu spłaty całości zadłużenia.

     

    Wysokość świadczenia

    Świadczenie wypłacane jest w wysokości 90% wynagrodzenia lub przychodu, które stanowiło podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 90 dni pobierania świadczenia, a jeśli niezdolność do pracy przypada na okres ciąży (świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego) oraz gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową (świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego) – w wysokości 100% tego wynagrodzenia; w pozostałych przypadkach 75%.

    Ustalenie prawa do świadczenia

    Przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego następuje na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Jeżeli świadczenie jest wypłacanie przez ZUS, do jego wypłaty niezbędne jest dodatkowo załączenie zaświadczenie płatnika składek. Zaświadczenie takie nie jest wymagane, jeżeli było złożone do ustalenia prawa do zasiłku chorobowego i nie uległy zmianie okoliczności mające wpływ na prawo, wysokość i podstawę wymiaru świadczenia. Dodatkowo do wypłaty przez ZUS świadczenia za okres po ustaniu  tytułu ubezpieczenia osoba ubiegająca się o świadczenie składa oświadczenie, z którego wynika, że osoba ta nie podjęła działalności zarobkowej stanowiącej tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającej prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby. Zaświadczenie oraz oświadczenie składane są na odpowiednich drukach.

    Zespół SerwisPrawa.pl

    www.SerwisPrawa.pl

    Żródło: ZUS

    Podstawa prawna – Ustawa z dnia 25 czerwca 199 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE