- Reklama -
piątek, 19 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCzy można zwrócić garnki kupione podczas prezetancji?

    Czy można zwrócić garnki kupione podczas prezetancji?

    Przedsiębiorca zastrzegał karę w wysokości 500 zł za rezygnację z zakupów oraz wymagał ich osobistego zwrotu do siedziby firmy. Natomiast zgodnie z obowiązującymi przepisami, za odstąpienie od umowy nie można pobierać żadnych opłat. Konsument ponosi jedynie koszt dostarczenia towaru przedsiębiorcy – może to zrobić w dowolnej formie (pocztą, kurierem, osobiście). Nieuczciwe warunki narzucone przez Eco-Vital mogły zniechęcić konsumentów do korzystania z prawa odstąpienia od umowy.
    Postępowanie prowadzone przez UOKiK wykazało, że przedsiębiorca nie wywiązywał się z obowiązków informacyjnych. Wbrew prawu nie informował klientów o terminie, w którym mogą odstąpić od umowy zawartej na pokazie oraz nie wręczał wzoru oświadczenia ułatwiającego rezygnację z zakupów.


    Czy można oddać garnki zakupione w trakcie pokazu?

    Konsument, który nabywa towar w trakcie takich pokazów, czyli poza lokalem przedsiębiorstwa korzysta z większej ochrony prawnej, mianowicie może bezkosztowo zrezygnować z zakupu w ciągu 10 dni. Bez wątpienia do zawarcia umowy sprzedaży poza lokalem przedsiębiorstwa dochodzi, gdy nabywamy towar od sprzedawcy np. w naszym mieszkaniu, w wynajętym pomieszczeniu w szkole, czy też w hotelu.

    UWAGA! Czasami prezentacje odbywają się w sklepie, w którym prowadzona jest sprzedaż detaliczna – wówczas prawo do zrezygnowania z zakupy w ciągu 10 dni nie przysługuje.


    Jakie obowiązki ciążą na sprzedawcy, który zawiera umowy poza lokalem przedsiębiorstwa?

    Na sprzedawcy, który zawiera umowy poza lokalem przedsiębiorstwa ciążą szczególne obowiązki. Powinien on okazać przyszłemu ewentualnemu nabywcy – jeszcze przed zawarciem umowy sprzedaży dokument potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej oraz dokument tożsamości. Ponadto, jeżeli zawiera on umowy w imieniu przedsiębiorcy, ma on obowiązek okazać konsumentowi dokument, który potwierdzi umocowanie do dokonywania stosownych czynności. Nie dokonanie tych czynności lub odmówienie udostępnienia wspomnianych powyżej dokumentów powinno wzbudzić podejrzenie co do prawdziwych intencji sprzedającego i jego uczciwości kupieckiej. Sprzedawca powinien także poinformować klientów o tej możliwości zrezygnowania z zakupu i wręczyć wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

    Zatem, jeśli po dokonaniu zakupu uznasz, że postąpiłeś zbyt pochopnie, nie stać cię na spłatę kredytu lub zakupiony towar po prostu jest zbędny – możesz odstąpić od zawartej umowy sprzedaży bez podania przyczyny. W tym celu należy złożyć oświadczenie na piśmie w terminie 10 dni kalendarzowych od dnia zawarcia umowy. Oświadczenie można przesłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE