Jesteś tutaj:
Prawo cywilne
28.10.2013 - Konfederacja Lewiatan
Kliknij, aby ocenić:
 
5/2
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Nowe zarządzenie prezesa NFZ zaszkodzi firmom medycznym

Konfederacja Lewiatan z niepokojem śledzi prace nad projektem zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącym określenia warunków zawierania i realizacji umów w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej na 2014 rok i lata następne. Wejście w życie nowych przepisów będzie miało niekorzystne konsekwencje dla całej podstawowej opieki zdrowotnej.

Członkowie Lewiatana zrzeszeni w Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Dolnego Śląska zwracają uwagę, że zarządzenie w obecnym kształcie doprowadzi do pogłębienia i zmniejszenia finansowania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, spowoduje zagrożenie płynności finansowej firm medycznych opartych na podstawowej opiece zdrowotnej, a tym samym wzrośnie niedoinwestowanie w infrastrukturę medyczną. Zmniejszy się dostępność usług medycznych dla obywateli, a także zwiększą się obciążenia biurokratyczne lekarzy i personelu zatrudnionego w przychodniach i szpitalach.

 

 


Zdaniem Konfederacji Lewiatan przyjęcie systemu eWUŚ jako kryterium określającego status ubezpieczenia świadczeniobiorców wymaga ponownej analizy.

Według systemu eWUŚ funkcjonującego w obecnej formie, liczba wykazanych przez system nieubezpieczonych wzrosła średnio do 7,5 procent. Są to m.in. również takie osoby, które uprawnienia posiadają, ale system wykazuje je jako nieubezpieczone (np. osoby przebywające na długich zwolnieniach powyżej 30 dni oraz przebywające na zasiłkach rehabilitacyjnych; nowo ubezpieczeni w KRUS – informacja dociera po co najmniej 2 tygodniach, przez ten okres pacjenci figurują jako nieubezpieczeni; studenci, którzy na wakacjach podjęli pracę dorywczą; matki na urlopach macierzyńskich i wychowawczych). Oznacza to, że pomimo iż składki są odprowadzane do budżetu i przekazywane do NFZ to, w systemie eWUŚ, pacjenci tacy figurują ze statusem „nieubezpieczony". W obecnym stanie prewnym każdy obywatel w Polsce może skorzystać z leczenia w podstawowej opiece zdrowotnej w sytuacji nagłego pogorszenia zdrowia. Oznacza to, że w obecnym stanie prawnym każdy ma prawo do leczenia w podstawowej opiece zdrowotnej i bez względu na status w systemie eWUŚ, musi otrzymać opiekę. Przyjęcie systemu jako podstawy finansowania stawki kapitacyjnej na podstawie wskazań systemu będzie oznaczać w określonych sytuacjach brak tego finansowania. Jest to nieuzasadnione działanie, bo może oznaczać odebranie świadczeniodawcom możliwości uzyskania finansowania wykonywanych, wynikających z obowiązującego prawa i zaleceń, zadań.

 

Autor/Źródło: Konfederacja Lewiatan1 2 DALEJ
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.