- Reklama -
niedziela, 21 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUprawnienie do zachowku

    Uprawnienie do zachowku

    Czym jest zachowek?

    Zachowek stanowi równowartość części udziału spadkowego, który przypadłby uprawnionemu, gdyby dziedziczył z ustawy. Osobie, która ma prawo do spadku z mocy ustawy a nie została wskazana w testamencie przysługuje roszczenie o zachowek względem wyznaczonych przez spadkodawcę spadkobierców. Uprawniony do zachowku otrzymuje więc pieniężną rekompensatę, natomiast nie staje się spadkobiercą co oznacza, że np. nie odpowiada za długi spadkowe. Głównym zobowiązanym z tytułu zachowku jest spadkobierca. W sytuacji, gdy uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, wówczas może żądać od osób, które otrzymały od spadkodawcy darowiznę podlegającą doliczeniu do spadku, sumy odpowiadającej wysokości zachowku

    Uprawnieni do zachowku

    Uprawnionymi do zachowku są przede wszystkim dzieci i małżonek, w dalszej kolejności wnuki, prawnuki i rodzice spadkodawcy. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, prawo do zachowku przechodzi na jego dzieci, czyli wnuki spadkodawcy. W przypadku braku zstępnych spadkodawcy, do zachowku są uprawnieni jego rodzice. To samo dotyczy sytuacji, w której dana osoba żyje, jednak jest traktowana tak jakby nie dożyła otwarcia spadku np. została uznana za niegodną dziedziczenia, odrzuciła spadek lub zrzekła się dziedziczenia po spadkodawcyZachowku nie może żądać małżonek w przypadku, gdy spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji a żądanie to było uzasadnione. Zachowek nie przysługuje także osobie, która zrzekła się dziedziczenia na drodze umowy ze spadkodawcą albo została skutecznie wydziedziczona w testamencie. Wydziedziczenie to bowiem pozbawienie prawa do zachowku, który przysługiwałby spadkobiercom na podstawie dziedziczenia ustawowego. Przyczyna wydziedziczenia musi bezpośrednio wynikać z treści testamentu. Spadkodawca może pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku, w sytuacji gdy uprawniony do zachowku wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci, jak również gdy uporczywie nie dopełnia względem niego obowiązków rodzinnych np. nie zapewnia mu opieki. Wydziedziczenie nie nastąpi, gdy spadkodawca przebaczy osobie uprawnionej do zachowku. Dzieci osoby wydziedziczonej są uprawnione do zachowku po spadkobiercy. Przyczyną pozbawienia zachowku może być również niegodność dziedziczenia. Niegodność dziedziczenia występuje w sytuacji, gdy krewny popełnił ciężkie umyślne przestępstwo przeciwko spadkodawcy, nakłonił go podstępem lub groźbą do sporządzenia lub odwołania testamentu, umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił ten dokument  bądź świadomie skorzystał z takiego fałszywego testamentu.

    Wysokość zachowku

    Przy wyliczaniu zachowku ustala się jaki udział przypadałby danej osobie, gdyby spadkodawca nie pozostawił testamentu. Wysokość zachowku nie ma jednak stałej wartości. Jest też uzależniona od wieku oraz charakterystyki spadkobiercy ustawowego. Co do zasady zachowek wynosi 1/2 tego, co dana osoba otrzymałaby gdyby dziedziczyła ustawowo. Jednakże wobec osób trwale niezdolnych do pracy oraz osób małoletnich zachowek wynosi 2/3 tego, co otrzymaliby przy dziedziczeniu ustawowym. Należy pamiętać, że na zachowek zalicza się wszystko to co osoba uprawniona otrzymała od spadkodawcy zarówno w formie darowizny przed śmiercią, jak i w formie zapisu bądź polecenia w testamencie. W sytuacji, gdzie uprawnionymi są dzieci spadkodawcy do zachowku zalicza się koszty wychowania, oraz wykształcenia, które poniósł spadkodawca, jeśli przekroczyły przeciętną wartość w danym środowisku. Darowizna podlega doliczeniu niezależnie od tego, czy nadal znajduje się u osoby uprawnionej, czy też uległa zużyciu bądź zniszczeniu. Jeżeli uprawnionym do zachowku jest wnuk spadkodawcy zalicza się na należny mu zachowek także darowiznę dokonaną na rzecz jego rodzica, czyli dziecka spadkodawcy. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn (np. prezentów urodzinowych) dokonanych przed więcej niż 10 laty, licząc wstecz od otwarcia spadku oraz darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami bądź uprawnionymi do zachowku. Do wartości zachowku nie wlicza się także  darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie gdy nie miał dzieci, chyba że darowizna została dokonana na mniej niż 300 dni przed urodzeniem się dziecka. Przy ustalaniu zachowku dla małżonka nie uwzględnia się darowizn dokonanych przed zawarciem małżeństwa.

    Roszczenia z tytułu zachowku

    Powództwo z tytułu zachowku wytacza się wyłącznie przed sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, przed sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część. Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku przedawniają się po upływie 5 lat od ogłoszenia testamentu.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE