- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoDziedziczenie mieszkania własnościowego

    Dziedziczenie mieszkania własnościowego

    Kwestie spadkowe nie zawsze należą do łatwych zagadnień, szczególnie gdy przedmiotem masy spadkowej będą liczne długi zmarłego lub gospodarstwo rolne. Problem może pojawić się także wtedy, gdy dziedziczeniu będzie podlegać mieszkanie własnościowe. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że dziedziczeniu nie podlega w żadnym wypadku spółdzielcze prawo do lokalu. Inaczej jest w kwestii nabycia spadku, który obejmuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – to może być dziedziczone bez większych przeszkód.

    Powołanie do spadku może nastąpić z testamentu lub ustawy, ten drugi przypadek będzie miał miejsce, gdy zmarły nie rozporządził swoim majątkiem na wypadek śmierci lub gdy testament okaże się nieważny. Dziedziczenie mieszkania własnościowego nie odbiega od sytuacji nabywania spadku, którego przedmiotem będzie jakaś inna rzecz lub prawo zbywalne. Przyjrzyjmy się zatem ogólnym zasadom spadkobrania. Zgodnie z treścią art. 931 KC, w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych. W dalszych przepisach ustawodawca zaznaczył, że w braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. Jeżeli ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, udział spadkowy matki spadkodawcy, dziedziczącej w zbiegu z jego małżonkiem, wynosi połowę spadku. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku. Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi połowę spadku. W braku zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych, cały spadek przypada małżonkowi spadkodawcy.

    Powołanie do spadku nie jest jednak jednoznaczne z definitywnym jego nabyciem. W praktyce spadkobierca może zrzec się spadku po zmarłym lub przyjąć go z ograniczeniem odpowiedzialności za długi. Taka sytuacja może pojawić się, gdy mieszkanie własnościowe należące do masy spadkowej zostało obciążone długami np. hipoteką. Zanim zdecydujemy się na nabycie spadku, w którym znajduje się jakakolwiek nieruchomość (a dokładniej prawo własności nieruchomości), sprawdźmy jej aktualny stan prawny i ewentualne obciążenia – dokonać tego możemy w sądzie rejonowym, który prowadzi księgę wieczystą dla danej nieruchomości.

     
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE