- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUporczywe niedopełnianie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych jako powód wydziedziczenia

    Uporczywe niedopełnianie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych jako powód wydziedziczenia

    Definiując uporczywe niedopełnianie obowiązków rodzinnych należy podkreślić, że polega ono na zaniedbywaniu wobec spadkodawcy obowiązków alimentacyjnych, niewykonywaniu opieki, niezbędnej ze względu na wiek lub stan zdrowia. Wskazane zachowanie musi nosić cechy uporczywości, czyli musi być długotrwałe czy wielokrotne.

    Sądu Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 13 stycznia 2011 r., I ACa 1021/10, wyraził pogląd, że niedopełnienie obowiązków rodzinnych może przejawiać się między innymi w "niewykonywaniu obowiązku alimentacyjnego nieudzielaniu opieki, braku pomocy w chorobie". Samo posłużenie się przez spadkodawcę sformułowaniem, że spadkobierca uporczywie nie dopełniał obowiązków rodzinnych bez wskazania rodzaju obowiązków, nie jest wystarczające. Natomiast w wyroku z dnia 7 listopada 2002 r., II CKN 1397/00, Sąd Najwyższy określił, że w pojęciu "zaniedbywanie wobec spadkodawcy obowiązków rodzinnych", mieści się również takie zachowanie, które prowadzi do faktycznego zerwania kontaktów rodzinnych i ustania więzi uczuciowej, normalnej w stosunkach rodzinnych. Chodzi tu więc również o wszczynanie ciągłych awantur, kierowanie pod adresem spadkodawcy nieuzasadnionych i krzywdzących zarzutów, wyrzucenie go z domu, brak udziału w jego życiu choćby poprzez wizyty w jego miejscu zamieszkania czy okazywanie zainteresowania jego sprawami. Dodatkowo zdaniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie zamieszczonym w wyroku z dnia 16 listopada 2007 r., VI ACa 768/07, długotrwałe niedopełnienie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych musi być spowodowane okolicznościami, które leżą po stronie spadkobiercy.

    Przyczyna wydziedziczenia uprawnionego do zachowku powinna wynikać z treści testamentu, jednak nie musi być wskazana precyzyjnie, poprzez dokładne odwołanie się do katalogu sporządzonego w art. 1008 k.c. Samo posłużenie się przez spadkodawcę sformułowaniem, że uprawniony do zachowku uporczywie nie dopełniał obowiązków rodzinnych, bez wskazania rodzaju obowiązków, nie jest wystarczające, aby uznać, że doszło do skutecznego wydziedziczenia.

    Spadkodawca nie może wydziedziczyć uprawnionego do zachowku, jeżeli mu przebaczył. Jeżeli w chwili przebaczenia spadkodawca nie miał zdolności do czynności prawnych, przebaczenie jest skuteczne, gdy nastąpiło z dostatecznym rozeznaniem.

    Należy pamiętać, że jeżeli wydziedziczenie określonej osoby jest skuteczne, to w miejsce wydziedziczonego mogą wejść jego zstępni. Zstępni wydziedziczonego mają prawo do zachowku, jeżeli spadek przypadł innej osobie w oparciu o treść testamentu.

    Natomiast sam spadkobierca wydziedziczony w testamencie może w celu ochrony innego interesu prawnego żądać ustalenia, że wydziedziczenie jest bezpodstawne.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE