- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoJak wygląda egzekucja należności od dłużników alimentacyjnych?

    Jak wygląda egzekucja należności od dłużników alimentacyjnych?

    Celem egzekucji alimentacyjnej jest oczywiście ściągnięcie należności finansowych związanych z zaległymi świadczeniami alimentacyjnymi lub rentami o charakterze alimentacyjnym. Cała procedura rozpoczyna się od złożenia wniosku wierzyciela w przedmiotowej sprawie. Warto przy tym zaznaczyć, że postępowanie egzekucyjne może być także wszczęte z urzędu przez sąd pierwszej instancji – sąd, który rozpatrywał sprawę o alimenty. Zgodnie z treścią art. 333 §1 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd z urzędu nada wyrokowi przy jego wydaniu rygor natychmiastowej wykonalności, jeżeli zasądza alimenty – co do rat płatnych po dniu wniesienia powództwa, a co do rat płatnych przed wniesieniem powództwa za okres nie dłuższy niż za trzy miesiące.

    Niezależnie od formy wszczęcia przedmiotowej egzekucji, na chwilę obecną jest ona przeprowadzana niejako dwutorowo – zarówno przez komornika, do którego został skierowany wniosek o wszczęcie egzekucji, jak i właściwą gminę. W przyszłym roku kompetencje egzekucyjne odnośnie świadczeń alimentacyjnych przysługiwać będą już tylko i wyłącznie komornikom. Ma to na celu usprawnić dotychczasową procedurę i kłopoty z nią związane. Zmniejszą się także koszty całego postępowania, które będzie prowadzone wyłącznie przez jeden organ – według wstępnych szacunków, tylko w 2014 r. nowelizacja przepisów1) w tym zakresie przyniesie budżetowi oszczędności 30 mln zł oszczędności. Niezależnie od tego jak dokładnie będą wyglądać przyszłoroczne zmiany, warto przybliżyć trochę informacji, jak wygląda praca komornika, jeśli chodzi o egzekucję świadczeń alimentacyjnych.

    Po otrzymaniu wniosku o wszczęcie egzekucji, komornik właściwy wg. miejsca zamieszkania wierzyciela ma obowiązek powiadomić o wszczęciu egzekucji alimentów komornika właściwego wg. miejsca zamieszkania dłużnika (chyba, że wniosek skierowaliśmy bezpośrednio do tego drugiego komornika), który może zażądać przekazania mu sprawy, jeżeli prowadzi inne egzekucje z wynagrodzenia dłużnika. Następnie ustalany jest majątek dłużnika – tutaj kolejna ważna informacja – egzekucja świadczeń alimentacyjnych nie podlega ogólnym zasadom tego rodzaju postępowania. Tym samym oznacza to, że składniki majątkowe dłużnika, które w innym rodzaju postępowania egzekucyjnego nie podlegałyby zajęciu (ze względu na ustawowe zwolnienie od egzekucji), w egzekucji alimentacyjnej podlegają zajęciu. Sytuacja prawna wierzyciela alimentacyjnego jest zatem dużo korzystniejsza, niż wierzycieli innej kategorii. Jeżeli egzekucja dotyczy alimentów lub renty mającej charakter alimentów, wierzyciel, kierując wniosek o wszczęcie egzekucji, nie ma obowiązku wskazywać sposobu egzekucji, ani majątku dłużnika, z którego ma być prowadzona. W takim wypadku uważa się, że wniosek dotyczy wszystkich dopuszczalnych sposobów egzekucji, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości. Wniosek o wszczęcie egzekucji można zgłosić również do komornika sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela.

    Na zakończenie pamiętajmy, że egzekucja zaległych świadczeń alimentacyjnych jest prowadzone do momentu,

    • gdy wierzyciel złoży wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego;
    • gdy zmarł dłużnik lub wierzyciel;
    • gdy dłużnik nie złoży do komornika wniosek o umorzenie postępowania wraz z prawomocnym orzeczeniem uchylającym jego obowiązek alimentacyjny.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE