Jesteś tutaj:
Prawo cywilne
09.09.2013 - Rafał Rodzeń
Kliknij, aby ocenić:
 
5/1
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Spółki prawa handlowego, a dziedziczenie

Zgodnie z treścią art. 922 §1 Kodeksu cywilnego, prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów obowiązujących w tym zakresie. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

Dziedziczenie jest z reguły kojarzone wyłącznie z osobami fizycznymi. Oczywiście zdecydowana większość przypadków spraw spadkowych dotyczy podmiotów powyższej kategorii, pamiętajmy jednak, że przepisy pozwalają, na to aby dziedziczenie wiązało się z osobami prawnymi, takimi jak choćby spółki prawa handlowego. Oczywiście należy w tym miejscu zaznaczyć, że nie mogą one być spadkodawcami – powiązanie dziedziczenia ze spółkami handlowymi opiera się raczej na tym, co wchodzi w skład masy majątkowej pozostawionej przez zmarłego, a nie na ustaleniu kto może być spadkobiercą.Na wstępie musimy określić katalog spółek prawa handlowego – został on podany w Kodeksie spółek handlowych. Ustawodawca przewidział dwie kategorie tych podmiotów – spółki osobowe, do których należą spółka jawna, partnerska, komandytowa oraz komandytowo- akcyjna, a także spółki kapitałowe, do których zaliczamy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkę akcyjną. Ta informacja jest o tyle ważna, że w przypadku określonego rodzaju spółki będziemy mieli do czynienia z innymi zasadami dziedziczenia.Jeżeli chodzi o spółkę jawną, to śmierć wspólnika z reguły skutkuje rozwiązaniem samej spółki. Prawa i obowiązki zmarłego wspólnika nie przechodzą na jego spadkobierców – pamiętajmy jednak, że umowa spółki może przewidywać odmienne rozwiązania. W takim wypadku śmierć jednego ze wspólników nie będzie oznaczała rozwiązania spółki jawnej. W zależności od treści umowy takiego podmiotu, spadkobiercy zmarłego wspólnika będą mogli wstąpić na jego miejsce.


W przypadku spółki partnerskiej sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana – tutaj nie wystarczy zwykły zapis umowny, co do możliwości wejścia spadkobierców na miejsce zmarłego wspólnika – partnera. Konstrukcja prawna tego podmiotu przewiduje bowiem, że partnerami mogą być osoby legitymujące się określonymi uprawnieniami zawodowymi jak np. lekarze, adwokaci czy radcowie prawni. Tym samym możliwość „zastąpienia” zmarłego partnera w spółce przez jego spadkobiercę pojawi się tylko wtedy, gdy dziedzic będzie miał identyczne uprawnienia do wykonywania zawodu jak zmarły wspólnik.

Autor/Źródło: Rafał Rodzeń1 2 DALEJ
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.