Wynająć lokal na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu może zarówno sam właściciel lokalu, jak i osoba posiadająca tytuł prawny do używania go, inny niż własność. Natomiast pod pojęciem lokalu mieszkalnego należy w tym przypadku rozumieć odrębny przedmiot własności, ale także spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.
W razie utraty możliwości zamieszkania w lokalu, o którym mowa powyżej, najemca jest obowiązany w terminie 21 dni od dnia powzięcia wiadomości o tym zdarzeniu wskazać inny lokal, w którym mógłby zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu, oraz przedstawić oświadczenie, pod rygorem wypowiedzenia umowy.
Zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu okazjonalnego lokalu przysługujących właścicielowi w dniu opróżnienia lokalu oraz ewentualnych kosztów egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Kaucja nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu okazjonalnego lokalu. Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu, po potrąceniu przedmiotowych należności przez właściciela.