- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUmowa o ochronę mienia to umowa starannego działania czy umowa rezultatu?

    Umowa o ochronę mienia to umowa starannego działania czy umowa rezultatu?

    Najbardziej trafnym stanowiskiem jest zakwalifikowanie jej jako umowy o świadczenie usług, do której stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu (art. 750 k.c.). Umowę zlecenia zalicza się do zobowiązań starannego działania, a nie zobowiązań rezultatu. W razie nieosiągnięcia rezultatu, ale jednoczesnego dołożenia wszelkich starań w tym kierunku, przy zachowaniu należytej staranności, zleceniobiorca nie ponosi odpowiedzialności za niewykonanie zobowiązania (K. Kołakowski (w:) G. Bieniek, Komentarz , t. II, 2006, s. 387; A. Szpunar (w:) System prawa cywilnego, t. III, cz. 2, s. 393).

    Jest to umowa odmienna od umowy o dzieło, ponieważ odpowiedzialność umowna przyjmującego zlecenie powstaje wtedy, gdy przy wykonaniu zlecenia nie zachował wymaganej staranności, niezależnie od tego, czy oczekiwany przez dającego zlecenie rezultat nastąpił, czy nie. W wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 30 października 2012 r. (III AUa 226/12, LEX Nr 1236507) czytamy, że „podstawowym kryterium odróżniającym umowę o świadczenie usług od umowy o dzieło stanowi okoliczność, że wykonawca nie jest zobowiązany do osiągnięcia konkretnego rezultatu. Dodatkowo należy wskazać, że inaczej niż w ramach umowy o dzieło, dołożenie przez zleceniobiorcę należytej staranności i mimo tego nieosiągnięcie przezeń zamierzonego skutku nie może stanowić przypadku niewykonania zobowiązania”.

    W związku tym przyjmujący zlecenie ochrony mienia odpowie wówczas, kiedy wykonując zlecenie nie zachował wymaganej staranności, niezależnie jednak od tego, czy faktycznie skutecznie ochronił mienie, czy też nie. Zleceniobiorca powinien wtedy wykazać swoją należytą staranność, a ta zwolni go z odpowiedzialności kontaktowej.

    Zgodnie więc ze stanowiskiem prezentowanym w doktrynie sądowej, jak również prezentowanym przez polskie sądy, umowę o ochronę mienia zaliczyć należy do umów starannego działania.

    Źródła:
    – Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny. (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93.),
    – (K. Kołakowski (w:) G. Bieniek, Komentarz , t. II, 2006, s. 387; A. Szpunar (w:) System prawa cywilnego, t. III, cz. 2, s. 393).

    Karolina Filipek
    studentka IV roku prawa na Uniwersytecie Śląskim
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE