- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej

    Zadatek

    Niewywiązanie się z zobowiązania przez stronę
    Przedmiotem zadatku może być rzecz lub pieniądze. Przy zawarciu umowy jedna strona przekazuje drugiej zadatek, który pełni funkcje dodatkowego zastrzeżenia umowy.* W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju, zadatek skutkuje tym, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować. Strona, która dała zadatek, w przypadku niewywiązania się drugiej strony z zobowiązania może żądać sumy dwukrotnie wyższej niż zadatek wynosi. W treści umowy należy określić, że zabezpieczono ją zadatkiem.

    Wywiązanie się strony z zobowiązania
    W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała. Jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.

    Rozwiązanie umowy a zadatek
    W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo, za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.

    Zadatek różni się od zaliczki tym, że jeżeli strona nie wywiązuje się z umowy, wpłacony przez nią zadatek przepada na rzecz drugiej strony. W przypadku niewywiązania się z umowy, gdy wpłacono zaliczkę, jest ona zwracana bez żadnych konsekwencji.

    *Komentarz do art. 394 KC, red. E. Gniewek/Machnikowski, System Informacji prawnej Legalis.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE