- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUzyskanie pełnoletności

    Uzyskanie pełnoletności

    Uzyskanie pełnoletności przez człowieka ma przyświadczać o jego dojrzałości psychofizycznej. Jak powszechnie wiadomo do uzyskania pełnoletności, wymagane jest posiadanie osiemnastu lat. Sposób obliczania wieku osoby fizycznej określa przepis art. 112 Kodeksu cywilnego zgodnie, z którym, termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca. Jednakże przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia.
    Istnieje również dodatkowa możliwość uzyskania pełnoletności, którą można nabyć bez wymogu posiadania osiemnastu lat. Otóż do upełnoletnienia, potrzebne jest skuteczne zawarcie małżeństwa. Zgodni z treścią art. 10 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nie może zawrzeć małżeństwa osoba niemająca ukończonych lat osiemnastu. Jednakże z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny.

    Unieważnienia małżeństwa zawartego przez mężczyznę, który nie ukończył lat osiemnastu, oraz przez kobietę, która nie ukończyła lat szesnastu albo bez zezwolenia sądu zawarła małżeństwo po ukończeniu lat szesnastu, lecz przed ukończeniem lat osiemnastu, może żądać każdy z małżonków. Nie można unieważnić małżeństwa z powodu braku przepisanego wieku, jeżeli małżonek przed wytoczeniem powództwa ten wiek osiągnął. Jeżeli kobieta zaszła w ciążę, jej mąż nie może żądać unieważnienia małżeństwa z powodu braku przepisanego wieku. Na upełnoletnienie nie ma wpływu ewentualne rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, a tym bardziej jego sądowe separowanie. Skoro nawet unieważnienie małżeństwa nie jest w stanie pozbawić małżonków statusu osób pełnoletnich, takiej konsekwencji nie może tym bardziej wywołać rozwód lub formalna separacja. Uzyskanie pełnoletności i to zarówno poprzez ukończenie osiemnastu lat, jak i wskutek wcześniejszego zawarcia małżeństwa jest ostateczne i bezwarunkowe.

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE