- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKiedy sąd odrzuci pozew?

    Kiedy sąd odrzuci pozew?

    Pozew jest to pismo procesowe, które zawiera powództwo. Pozew jest kierowany do sądu wraz z żądaniem roszczeniem formalnym (procesowym), które jest zawarte właśnie w pozwie. Pozew powinien być uzasadniony oraz wyposażony w przytoczone okoliczności dowodowe. Pozew, jako wszczyna postępowanie sądowe w związku, z czym winien spełniać wymogi pisma procesowego, które są zawarte w art. 126 Kodeksu postępowania cywilnego. Odrzucenie pozwu oznacza odmowę udzielenia sądowej ochrony prawnej zawartemu w pozwie roszczeniu powoda bez zajęcia merytorycznego stanowiska, co do zasadności tego roszczenia. Sąd, odrzucając pozew, stwierdza, że merytoryczne rozpoznawanie sprawy jest niedopuszczalne wyłącznie z przyczyn formalnych, tj. z braku określonych w normach procesowych przesłanek.
    Zgodnie z treścią art. 199 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd odrzuci pozew:
    • jeżeli droga sądowa jest niedopuszczalna,
    • jeżeli o to samo roszczenie pomiędzy tymi samymi stronami sprawa jest w toku albo została już prawomocnie osądzona,
    • jeżeli jedna ze stron nie ma zdolności sądowej albo, jeżeli powód nie ma zdolności procesowej, a nie działa za niego przedstawiciel ustawowy albo, jeżeli w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej powodem zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie.
     

    Z powodu braku zdolności sądowej jednej ze stron albo zdolności procesowej powoda i niedziałania przedstawiciela ustawowego lub braku w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej powodem, uniemożliwiającego jej działanie, sąd odrzuci pozew dopiero wówczas, gdy brak nie będzie uzupełniony zgodnie z przepisami kodeksu. Odrzucenie pozwu może nastąpić na posiedzeniu niejawnym. Sąd nie może odrzucić pozwu z tego powodu, że do rozpoznania sprawy właściwy jest organ administracji publicznej lub sąd administracyjny, jeżeli organ administracji publicznej lub sąd administracyjny uznały się w tej sprawie za niewłaściwe. Jeżeli sąd rozpoznał sprawę i mimo braku przesłanki procesowej wydał wyrok, to po uzyskaniu prawomocności wyrok, choć wadliwy, będzie wywoływał skutki prawne. Jeżeli jednak brak dotyczył przesłanki wymienionej w art. 199 § 1 pkt 2 i 3 istnieją podstawy do wznowienia postępowania na drodze skargi1.

    [1] Przemysław Telenga- komentarz do art. 199 Kpc

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE