- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCo to jest przedsiębiorstwo?

    Co to jest przedsiębiorstwo?

    Zgodnie z treścią art. 551 Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej, która jest forma aktywności przedsiębiorców działających na rynku. Przedsiębiorstwo obejmuje w szczególności:
    1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
    2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
    3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
    4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
    5) koncesje, licencje i zezwolenia,
    6) patenty i inne prawa własności przemysłowej,
    7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
    8) tajemnice przedsiębiorstwa,
    9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
    Ustawodawca, określa, że przedsiębiorstwo tworzą zarówno składniki "materialne", jak i "niematerialne". Do niematerialnych składników przedsiębiorstwa można również zaliczyć:
    1) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,

    2) koncesje, licencje i zezwolenia,

    3) patenty i inne prawa własności przemysłowej,

    4) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

    5) tajemnice przedsiębiorstwa,

    6) księgi oraz dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

    Do materialnych składników przedsiębiorstwa należą nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzenia, materiały, towary i wyroby stanowiące przedmiot własności przedsiębiorcy, a w przypadku nieruchomości także innych praw rzeczowych. Zalicza się także do materialnych składników przedsiębiorstwa nieruchomości lub ruchomości objęte prawem wynikającym z umów najmu i dzierżawy lub innych stosunków prawnych. Przedsiębiorca dysponuje określonym prawem podmiotowym do włączanych w skład przedsiębiorstwa jego poszczególnych elementów. Ustawodawca podkreśla, że poszczególne materialne składniki wchodzą w skład przedsiębiorstwa tytułem prawa własności, innych praw rzeczowych, prawa najmu lub dzierżawy albo innego prawa obligacyjnego. W przypadku składników niematerialnych wskazuje między innymi wierzytelności, prawa własności przemysłowej, prawa autorskie itd. Do składników przedsiębiorstwa nie zalicza się zobowiązań (długów) związanych z prowadzeniem tego przedsiębiorstwa, chociaż oczywista jest odpowiedzialność przedsiębiorcy za długi a także solidarna odpowiedzialność nabywcy przedsiębiorstwa.

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE