- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoOdszkodowanie od sprawcy wypadku drogowego, w sytuacji, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty...

    Odszkodowanie od sprawcy wypadku drogowego, w sytuacji, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty…

    W interesie każdego zakładu ubezpieczeniowego jest zbieranie pieniędzy, a nie ich wypłacanie. Tym bardziej nie powinien dziwić nas fakt, że jeśli tylko ubezpieczyciel odnajdzie przesłankę uprawniającą do odmowy wypłaty odszkodowania w całości albo w części, możemy być pewni, że z niej skorzysta. Nie oznacza to jednak, że poszkodowany nie ma prawa ubiegać się o wypłatę należnych mu pieniędzy, szczególnie w sytuacji, gdy to nie on spowodował wypadek.

    Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w przypadku zgłoszenia roszczenia odszkodowawczego obowiązkiem zakładu jest przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego. Co do zasady, na podjęcie decyzji i wypłatę odszkodowania ubezpieczyciel ma 30 dni od chwili złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie, tym samym pamiętajmy o szybkim zgłoszeniu wypadku. Gdyby jednak wyjaśnienie w tym terminie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania okazało się niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe, nie później jednak niż w terminie 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie. Zasada ta nie obowiązuje, gdy ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego. W takim wypadku w terminie 30 dni zakład ubezpieczeń zawiadamia na piśmie uprawnionego o przyczynach niemożności zaspokojenia jego roszczeń w całości lub w części, jak również o przypuszczalnym terminie zajęcia ostatecznego stanowiska względem roszczeń uprawnionego, a także wypłaca bezsporną część odszkodowania.

    Tak naprawdę zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku. Pamiętajmy przy tym, że przysługuje mu prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący:

    • wyrządził szkodę umyślnie, w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości albo po użyciu środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii;
    • wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa;
    • nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa;
    • zbiegł z miejsca zdarzenia.

    W sytuacji odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela, jednym z rozwiązań jest oczywiście wniesienie odwołania od takiej decyzji. W praktyce może być to jednak długie i ostatecznie nic nie wnoszące rozwiązanie, ubezpieczyciel będzie bowiem bronił swojego stanowiska. Zanim zdecydujemy się na wniesienie odwołania, przeanalizujmy dokładnie treść zawartej umowy, może się bowiem okazać, że stanowisko ubezpieczyciela jest słuszne i nie ma podstaw do wypłaty pieniędzy (np. gdy sami przyczyniliśmy się do powstania wypadku drogowego). Jeżeli jednak odmowa wypłaty odszkodowania jest niesłuszna, a nasze odwołanie nie zostało uwzględnione to warto wówczas skorzystać z pomocy wykwalifikowanego prawnika lub Rzecznika Ubezpieczonych.

    W praktyce sprawa jest kierowana do sądu, przy czym pomoc prawnika często okazuje się być niezbędna – sprawy ubezpieczeniowe nie należą do kategorii łatwych spraw sądowych. Pozew składa się w sądzie cywilnym, właściwym dla miejsca zamieszkania osoby uprawnionej do uzyskania odszkodowania. Pamiętajmy, że przedawnienie roszczeń w stosunku do zakładu ubezpieczeń wynosi 3 lata i liczy się od momentu wystąpienia zdarzenia objętego ubezpieczeniem, a nie jego zgłoszenia.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE