- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoObowiązek OC wynika z faktu posiadania pojazdu

    Obowiązek OC wynika z faktu posiadania pojazdu

    Art. 31 ust. 2 w/wymienionej ustawy stanowi, że w razie niewypowiedzenia przez nabywcę pojazdu umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w terminie wymienionym powyżej, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia zbycia pojazdu – z uwzględnieniem zniżek przysługujących nabywcy oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek. W sytuacji, gdy nabywca pojazdu złoży wniosek o dokonanie ponownej kalkulacji składki, zakład ubezpieczeń jest zobowiązany do jej dokonania.
    Wprowadzenie takich przepisów było podyktowane koniecznością zapobieżenia sytuacjom, w której pojazd pozostawałby bez ochrony ubezpieczeniowej – w przeciwnym bowiem razie, gdyby np. umowa rozwiązywałaby się, tak jak przedtem, po upływie 30 dni od dnia zbycia pojazdu, zaś jego nabywca nie zawarłby nowej umowy ubezpieczenia OC – pojazd byłby faktycznie od tego dnia nieubezpieczony. Ustawodawca starał się tego rodzaju sytuacjom zapobiec poprzez wprowadzenie powyżej wspomnianego uregulowania. Należy także podkreślić, że są one korzystne również dla nabywców pojazdów, ponieważ pozwalają one unikać płacenia bardzo wysokich kar za niezawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC – w przypadkach, gdy nabywca nie zawarłby nowej umowy takiego ubezpieczenia.
     
    Z kolei zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. Nr 124, poz. 1152), ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów, jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Art. 23 ust. 1 tej  ustawy stanowi, iż posiadacz pojazdu mechanicznego jest zobowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu.
    Osoba, która nie spełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia określonymi w ustawie, jest zobowiązana wnieść opłatę – której wysokość, obowiązująca w każdym roku kalendarzowym, stanowi, w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, równowartość w złotych 500 EURO. W przypadku posiadaczy pojazdów mechanicznych, którzy nie spełnili obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia, wysokość opłaty jest uzależniona od okresu pozostawania tego posiadacza bez ochrony ubezpieczeniowej w każdym roku kalendarzowym i wynosi:
    1) 20% opłaty w wysokości określonej w ust. 2 pkt 1 – w przypadku gdy okres ten nie przekracza 3 dni;
    2) 50% opłaty w wysokości określonej w ust. 2 pkt 1 – w przypadku gdy okres ten nie przekracza 14 dni;
    3) 100% opłaty w wysokości określonej w ust. 2 pkt 1 – w przypadku gdy okres ten przekracza 14 dni.
    Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów jest związane z faktem posiadania, a nie używania pojazdu. Wprowadzenie pojazdu do ruchu na drodze publicznej jest decyzją jego posiadacza i nikt nie może zagwarantować, że pojazd, który jest w jego posiadaniu, będzie cały czas stał w garażu.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE