Jesteś tutaj:
Prawo cywilne
04.06.2013 - Andżelika Banowicz
Kliknij, aby ocenić:
 
5/2
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Rozliczenia majątkowe między konkubentami

Konkubinat, czyli związek kohabitancki, to nieformalny związek dwóch osób. Związek ten pod każdym względem przypomina związek małżeński z tą jednak różnicą, że partnerzy żyją razem bez ślubu. Konkubinat ma wiele zalet ale głównym problemem może być kwestia rozliczeń majątkowych po jego zakończeniu.

Konkubinat w świetle polskiego prawa

Warto wiedzieć, że polskie prawo nie uznaje formalnie konkubinatu. Nie jest więc on uregulowany w sposób odrębny. W wielu wypadkach partnerzy, mimo faktycznie ich łączącej więzi, nie mają praw, które przysługują małżonkom, czy osobom z rodziny. Nie mogą np. adoptować wspólnie dziecka, w przypadku otrzymania darowizny lub spadku są zobowiązani do zapłaty podatku na zasadach obowiązujących osoby obce, czyli według najwyższej stawki. Wyjątkiem jest Kodeks cywilny, który zawiera określenia, które mogą odnosić się do konkubentów, jak np. osoba najbliższa, osoba pozostająca we wspólnym pożyciu, czy osoba utrzymywana. Także w świetle prawa karnego konkubenci są dla siebie osobami najbliższymi, co oznacza np. prawo do odmowy składania zeznań, czy prawo do odmowy odpowiedzi na pytanie. 

Sprawy majątkowe

Mimo, że konkubenci mieszkają razem i dzielą wspólny majątek między nimi nie powstaje ustawowa wspólność majątkowa. Oznacza to, że, ich zarobki to prywatne pieniądze każdego z partnerów a przedmioty domowe, chociaż używane wspólnie, należą do tego, kto je kupił. W przypadku przedmiotów nabytych wspólnie obowiązuje ich zasada zwykłej współwłasności, zgodnie z którą mają oni określony udział we własności. Oznacza to, że partnerzy mogą w każdej chwili dokonać podziału majątku, będącego ich współwłasnością

 

Umowa kohabitacyjna

W celu uniknięcia nieporozumień i kłótni na przyszłość partnerzy mogą zawrzeć między sobą stosowną umowę, tzw. umowę kohabitacyjną. Jest ona swego rodzaju odpowiednikiem majątkowej umowy małżeńskiej. W umowie tej można uregulować wszelkie kwestie majątkowe, prawa jakie konkubenci mają do poszczególnych składników ich majątków osobistych, zasady rozliczeń we współwłasności w częściach ułamkowych, a także sprawy alimentów i opieki nad wspólnymi dziećmi. Trzeba również pamiętać, że w takim związku należy dokładnie planować zakup wspólnego mieszkania czy wzięcie kredytu. W przypadku, gdy partnerzy wspólnie finansują kupno domu, czy mieszkania trzeba dopilnować, aby każde z nich zostało wpisane w akcie notarialnym oraz w księdze wieczystej lub ewentualnie ustalić jaka część nieruchomości przypada każdemu z partnerów. Partnerzy biorący wspólny kredyt powinni pamiętać, że za dług odpowiadają solidarnie, co oznacza, że bank może dochodzić spłaty zadłużenia od obojga z nich i od każdego z osobna.

 

Autor/Źródło: Andżelika Banowicz1 2 DALEJ
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Polecana kancelaria prawna
Kancelaria radców prawnych
Kadron
Kancelaria Adwokacka
Informacja o kancelarii pochodzi z Bazy prawników SerwisPrawa.pl
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.