Jesteś tutaj:
Prawo cywilne
04.06.2013 - Andżelika Banowicz
Kliknij, aby ocenić:
 
5/2

Rozliczenia majątkowe między konkubentami

Konkubinat, czyli związek kohabitancki, to nieformalny związek dwóch osób. Związek ten pod każdym względem przypomina związek małżeński z tą jednak różnicą, że partnerzy żyją razem bez ślubu. Konkubinat ma wiele zalet ale głównym problemem może być kwestia rozliczeń majątkowych po jego zakończeniu.
Podziel się:

Konkubinat w świetle polskiego prawa

Warto wiedzieć, że polskie prawo nie uznaje formalnie konkubinatu. Nie jest więc on uregulowany w sposób odrębny. W wielu wypadkach partnerzy, mimo faktycznie ich łączącej więzi, nie mają praw, które przysługują małżonkom, czy osobom z rodziny. Nie mogą np. adoptować wspólnie dziecka, w przypadku otrzymania darowizny lub spadku są zobowiązani do zapłaty podatku na zasadach obowiązujących osoby obce, czyli według najwyższej stawki. Wyjątkiem jest Kodeks cywilny, który zawiera określenia, które mogą odnosić się do konkubentów, jak np. osoba najbliższa, osoba pozostająca we wspólnym pożyciu, czy osoba utrzymywana. Także w świetle prawa karnego konkubenci są dla siebie osobami najbliższymi, co oznacza np. prawo do odmowy składania zeznań, czy prawo do odmowy odpowiedzi na pytanie. 

Autor/Źródło: Andżelika Banowicz


To jest tylko fragment artykułu...
Aby uzyskać dostęp do pełnej treści
Jeśli nie jesteś jeszcze naszym użytkownikiem dołącz do nas bezpłatnie!
    Konkubinat a alimenty Warto przypomnieć, że konkubent lub konkubina nie mogą żądać przyznania im alimentów od partnera.
[...]
  Rozliczenia majątkowe po ustaniu konkubinatu W sytuacji, gdy konkubenci postanowią się rozstać zazwyczaj konieczne jest rozwiązanie kwestii finansowych.
[...]
W umowie tej można uregulować wszelkie kwestie majątkowe, prawa jakie konkubenci mają do poszczególnych składników ich majątków osobistych, zasady rozliczeń we współwłasności w częściach ułamkowych, a także sprawy alimentów i opieki nad wspólnymi dziećmi.
[...]
  Sprawy majątkowe Mimo, że konkubenci mieszkają razem i dzielą wspólny majątek między nimi nie powstaje ustawowa wspólność majątkowa.
[...]
    Konkubinat a dziedziczenie Ponieważ z punktu widzenia prawa spadkowego konkubenci są dla siebie osobami obcymi, nie są oni uprawnieni do dziedziczenia z ustawy, tak jak małżonek i inni członkowie rodziny.
[...]
    Umowa kohabitacyjna W celu uniknięcia nieporozumień i kłótni na przyszłość partnerzy mogą zawrzeć między sobą stosowną umowę, tzw.
[...]
Jeżeli partnerzy rozstają się w zgodzie lub mają zawartą umowę kohabitacyjną, wówczas podział majątku przebiega bez większych zgrzytów.
[...]
Oznacza to, że partnerzy mogą w każdej chwili dokonać podziału majątku, będącego ich współwłasnością.
[...]
Konkubinat w świetle polskiego prawa Warto wiedzieć, że polskie prawo nie uznaje formalnie konkubinatu.
[...]
Przyjmuje się, że do rozliczeń majątkowych partnerów mogą mieć zastosowanie albo przepisy o zniesieniu współwłasności w częściach ułamkowych, albo przepisy o spółce cywilnej lub też przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu.
[...]
W przypadku przedmiotów nabytych wspólnie obowiązuje ich zasada zwykłej współwłasności, zgodnie z którą mają oni określony udział we własności.
[...]
. Wyjątkiem jest Kodeks cywilny, który zawiera określenia, które mogą odnosić się do konkubentów, jak np.
[...]
umowę kohabitacyjną.
[...]
Co istotne, orzecznictwo zdecydowanie odrzuca możliwość stosowania do rozliczeń majątkowych wynikających z konkubinatu postanowień Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczących podziału majątku dorobkowego małżonków.
[...]
Najlepszym sposobem zabezpieczenia praw partnerów po śmierci jednego jest sporządzenie testamentu.
[...]
Oznacza to, że, ich zarobki to prywatne pieniądze każdego z partnerów a przedmioty domowe, chociaż używane wspólnie, należą do tego, kto je kupił.
[...]
Także w świetle prawa karnego konkubenci są dla siebie osobami najbliższymi, co oznacza np.
[...]
Także wśród prawników, w doktrynie i orzecznictwie nie ma zgody co do podstawy prawnej rozliczeń majątkowych między konkubentami.
[...]
W wielu wypadkach partnerzy, mimo faktycznie ich łączącej więzi, nie mają praw, które przysługują małżonkom, czy osobom z rodziny.
[...]
Warto wiedzieć, że sprawa rozliczeń majątkowych po ustaniu konkubinatu nie jest uregulowana w przepisach prawa.
[...]
Wyjątkiem jest Kodeks cywilny, który zawiera określenia, które mogą odnosić się do konkubentów, jak np.
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2015 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.