Jesteś tutaj:
Prawo cywilne
20.05.2013 - Autor zewnętrzny
Kliknij, aby ocenić:
 
5/5

Na jakie elementy należy zwrócić szczególna uwagę podczas wyboru polisy ubezpieczeniowej?

Wykupienie polisy na życie należy do ważnych decyzji podejmowanych w życiu. Z tego powodu nie można zbyt pochopnie jej podejmować. Należy zwrócić szczególną uwagę i ostrożność podczas wyboru firmy ubezpieczeniowej oraz podczas podpisywania umowy takiego ubezpieczenia.

Decydując się na podpisanie umowy z konkretnym ubezpieczycielem koniecznie należy przeanalizować jej treść, a także zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Większość oferowanych polis na życie, dostępnych na rynku, na pierwszy rzut oka różni się między sobą jedynie kosmetycznymi szczegółami. Jednak po wnikliwszej analizie można stwierdzić, że niektóre z tych różnic mogą okazać się istotne dla ubezpieczonej osoby. W ubezpieczeniu na życie nigdy nie powinno się brać pod uwagę jedynie ceny polisy. Jeśli jest podejrzanie niska, może oznaczać, że jej umowa zawiera wiele wyłączeń, czyli potencjalnych sytuacji, które w razie zaistnienia nie będą objęte ubezpieczeniem.

Niezmiernie ważne są wszystkie zapisy, które określają precyzyjnie elementy wykluczone spod ochrony ubezpieczeniowej takiej polisy. Powinno się posiadać świadomość oraz pewność tego, co będzie wchodziło w zakres ubezpieczenia w umowie, a także jakie obowiązki będzie posiadał ubezpieczony. Warto wiedzieć jaka jest kwota sumy gwarantowanej, a także czy istnieją możliwości, by została zmniejszona. Każda wątpliwość powinna być rozwiana przed sfinalizowaniem takiej umowy. Gdy ktoś nie czuje się na siłach, by samodzielnie zdecydować się na daną polisę, może zasięgnąć porady specjalisty. Jest to ważne w uwagi na wiele niejasności jakich można się spodziewać podczas wybierania najwłaściwszej oferty ubezpieczenia na życie. Firma ubezpieczeniowa powinna również dać klientowi odpowiednią ilość czasu, by ten mógł na spokojnie zapoznać się ze wszystkimi szczegółami takiej umowy.

 

Dane elementy polisy ubezpieczeniowej mogą zapewniać wiele korzyści dla jednej z osób, natomiast dla drugiej zapisy takie mogą być już mało interesujące. Można jednak wyodrębnić kilka podstawowych zasad, na które należy zwracać szczególną uwagę podczas dokonywania wyboru polisy na życie. Warto sprawdzić czy najbliżsi otrzymają odszkodowanie na wypadek śmierci, która byłaby spowodowana dowolną przyczyną. Tylko w takim przypadku można zapewnić im należytą ochronę. Jeżeli wypłata odszkodowania będzie zależała od tego, czy śmierć nastąpiła w wyniku nieszczęśliwego wypadku, nie zapewni to w niektórych sytuacjach bezpieczeństwa najbliższej rodzinie ubezpieczonego. Na pewno ważne jest też to, czy umowa będzie ograniczona czasowo, czy też może będzie obowiązywać bezterminowo. Przy wyborze terminowej ważności polisy można liczyć na niższą cenę, jednak przy każdej jej odnowieniu trzeba będzie płacić coraz to wyższe składki. Istotna jest także możliwość dokupienia lub rezygnacji z dodatkowych wariantów ubezpieczenia na wypadek różnych okoliczności. Np., gdy polisa na życie nie uwzględnia dodatkowej ochrony na wypadek nieszczęśliwych wypadków, których skutkiem będzie utrata zdrowia, warto poszerzyć umowę o taką ewentualność. Pozwoli to zachować zdecydowanie większe poczucie bezpieczeństwa. W razie niezdolności do pracy, osoba taka będzie miała zapewnione pieniądze na godne życie.

 

Ubezpieczenie na życie, np. takie jak polisa "moi bliscy", z całą pewnością będzie dobrym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy w trosce o swoich najbliższych chcą im zapewnić bezpieczny byt na wypadek jakiejkolwiek nieprzewidzianej sytuacji.

Autor/Źródło: Autor zewnętrznySzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.