- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCo zrobić, gdy najemca zniszczy twoje mieszkanie?

    Co zrobić, gdy najemca zniszczy twoje mieszkanie?

    Gdy wynajmujący zauważy zniszczenia mieszkania w trakcie trwania umowy najmu.
    W kodeksie cywilnym art. 667 § 2 określa sytuację, w której w przypadku gdy najemca używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową lub z przeznaczeniem rzeczy i mimo upomnienia nie przestaje jej używać w taki sposób albo gdy rzecz zaniedbuje do tego stopnia, że zostaje ona narażona na utratę lub uszkodzenie, wynajmujący może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia. Wynajmujący ma prawo w tym przypadku wypowiedzieć umowę najmu bez zachowania 3 miesięcznego terminu wypowiedzenia określonego art. 688 KC.

    Gdy wynajmujący dowie się o zniszczeniach mieszkania po zakończeniu umowy najmu.
    Jedną z form ochrony wynajmującego przed zniszczeniami dokonanymi przez najemcę jest kaucja. Wynajmujący w umowie najmu może zastrzec kaucję, którą najemca jest zobowiązany wpłacić po podpisaniu umowy najmu mieszkania. Gdy umowa najmu zostanie wypowiedziana, lub gdy okres na jaki została zawarta upłynie, kaucja może zostać najemcy zwrócona, lub zachowana przez wynajmującego, w przypadku gdy najemca zniszczył wynajmowane mieszkanie. Kaucję można przeznaczyć na naprawienie szkód.

    Podpisując umowę najmu, można sporządzić opis mieszkania wraz z dokumentacją fotograficzną.
    Gdy najemca zniszczy wynajmowane mieszkanie, wynajmujący może żądać od najemcy odszkodowania przed sądem. Fakt zniszczenia mieszkania musi jednak udowodnić.

    Warto sporządzić dokładny opis mieszkania wraz z dokumentacją fotograficzną, które będą służyły do porównania stanu sprzed wprowadzeniem się ze stanem w jakim najemca zostawił mieszkanie po wyprowadzeniu się. Opis wraz z wykonanymi fotografiami powinny zostać dołączone do umowy najmu.


    Karolina Potempa – prawnik

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE