- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUbezpieczenie od utraty pracy

    Ubezpieczenie od utraty pracy

    Co daje takie ubezpieczenie?
    Ubezpieczenie od utraty pracy, w głównej mierze, stanowi zabezpieczenie terminowej spłaty zobowiązań kredytowych, na wypadek utraty przez ubezpieczonego źródła dochodów. W takiej sytuacji zakład ubezpieczeń, przez czas określony w umowie, spłaca za niego raty kredytowe. Oczywiście każda umowa ubezpieczenia od utraty pracy określa maksymalną kwotę, jaka przysługuje ubezpieczonemu miesięcznie. Limity wahają się w granicach od 5 do 6,5 tys. miesięcznie. Warto również wiedzieć, że świadczenie ubezpieczeniowe pokrywa zobowiązanie kredytowe lub jego część tylko przez pewien, ściśle określony czas. W zależności od zakresu ubezpieczenia spłata może dotyczyć od 6 do 12 rat kredytu, podczas jednej przerwy w zatrudnieniu. Czasem umowa ubezpieczenia obejmuje także pomoc przy poszukiwaniu pracy, czy finansowanie szkoleń.

    Jakie warunki trzeba spełniać?
    Należy pamiętać, że aby zawrzeć takie ubezpieczenie należy spełnić szereg wymagań.  Po pierwsze o takim ubezpieczeniu mogą zazwyczaj zapomnieć osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli np. na umowę zlecenia, czy umowę o dzieło. Na taką formę ochrony mogą bowiem liczyć osoby zatrudnione na umowę o pracę lub prowadzące własną działalność gospodarczą. Dodatkowo trzeba się wykazać odpowiednim stażem pracy u danego pracodawcy lub wymaganym, nieprzerwanym okresem prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Zwolnienie z pracy nie może nastąpić wcześniej, niż po upływie ściśle określonego czasu od objęcia ochroną ubezpieczeniową. Zwykle jest to od 30 do 90 dni, w zależności od ubezpieczyciela. Ponadto w większości przypadków, utrata pracy musi być związana z wypowiedzeniem umowy o pracę przez pracodawcę. Oczywiście odpada zwolnienie dyscyplinarne. Niektóre ubezpieczenia przewidują wypłatę świadczenia w przypadku rozwiązania umowy za porozumieniem stron, ale tylko gdy nastąpi to w szczególnych okolicznościach np. przy zwolnieniach grupowych. Czasem konieczne jest również zarejestrowanie w urzędzie pracy i uzyskanie statusu bezrobotnego. Niektóre zakłady ubezpieczeń wymagają także nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą nie mogą z kolei posiadać żadnych zaległości wobec ZUS, czy urzędu skarbowego. Dodatkowo raty kredytu, przy okazji którego zawarte jest ubezpieczenie od utraty pracy, nie mogą być spłacane z opóźnieniem.

    Koszt ubezpieczenia
    Warto wiedzieć, że ubezpieczenie od utraty pracy nie jest tanim ubezpieczeniem. Na jego koszt wpływa przede wszystkim kwota kredytu i liczba rat. Koszt polisy zależy również od okresu, na jaki zostało zawarte ubezpieczenie oraz od tego, co jest podstawą naliczenia składki. Podstawą naliczenia składki może bowiem być rata kredytu, kwota udzielonego kredytu, kwota pozostała do spłaty, czy saldo zadłużenia. Składka wynosi zazwyczaj od 1 do 3% sumy ubezpieczenia, czyli raty kredytu, choć zdarzają się i wyższe.
       
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE