- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoJak ustalić spadkobierców?

    Jak ustalić spadkobierców?

    Ustalenie kręgu spadkobierców jest zadaniem niezwykle ważnym, zwłaszcza gdy majątek pozostawiony przez spadkobiercę jest naprawdę duży, a nieżyjący już człowiek ustanowił swoimi dziedzicami dosyć pokaźną grupę osób. Pamiętajmy także, że chcąc załatwić notarialne poświadczenie dziedziczenia przed notariuszem, zobowiązani jesteśmy stawić się w kancelarii wraz ze wszystkimi znanymi nam spadkobiercami testamentowymi oraz ustawowymi – w przeciwnym razie notariusz odmówi dokonania takiej czynności. W takiej sytuacji stwierdzenie praw do spadku może nastąpić jedynie na podstawie postanowienia sądowego. Jest to jednocześnie szansa na odnalezienie wszystkich spadkobierców zmarłego.

    Samodzielne próby ustalenia wszystkich potencjalnych czy rzeczywistych spadkobierców konkretnego zmarłego jest w praktyce bardzo trudnym zadaniem, szczególnie gdy spadkodawca miał dużą rodzinę. Możemy jednak ułatwić sobie to zadanie decydując się na sądowe stwierdzenie nabycia spadku. Pamiętajmy jednak, że stwierdzenie nabycia spadku nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku.

    Zgodnie z treścią art. 669 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd spadku wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi. Ważną w tym miejscu informacją jest to, że sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. W szczególności bada, czy spadkobierca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje. Jeżeli testament zostanie złożony, sąd dokona jego otwarcia i ogłoszenia.

    Za dowód, że nie ma innych spadkobierców, może być przyjęte zapewnienie złożone przez zgłaszającego się spadkobiercę. W zapewnieniu zgłaszający się powinien złożyć oświadczenie co do wszystkiego, co mu jest wiadome:

    • o istnieniu lub nieistnieniu osób, które wyłączałyby znanych spadkobierców od dziedziczenia lub dziedziczyłyby wraz z nimi;
    • o testamentach spadkodawcy.

    Jeżeli zapewnienie nie było złożone albo jeżeli zapewnienie lub inne dowody nie będą uznane przez sąd za wystarczające, postanowienie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku może zapaść dopiero po wezwaniu spadkobierców przez ogłoszenie. Jak stanowi art. 673 i n. KPC, ogłoszenie powinno zawierać:

    • imię, nazwisko, zawód oraz ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy;
    • datę śmierci spadkodawcy;
    • wskazanie majątku pozostałego po spadkodawcy;
    • wezwanie, aby spadkobiercy w ciągu sześciu miesięcy od dnia wskazanego w ogłoszeniu zgłosili i udowodnili nabycie spadku, gdyż w przeciwnym razie mogą być pominięci w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku.

    Ogłoszenie powinno być umieszczone w piśmie poczytnym na całym obszarze Państwa i podane publicznie do wiadomości w miejscu ostatniego zamieszkania spadkodawcy na tym obszarze, w sposób w miejscu tym przyjęty Jeżeli wartość spadku jest nieznaczna, sąd może zaniechać umieszczenia ogłoszenia w piśmie.Z powyższego wynika zatem, iż podstawowym instrumentem sądów w zakresie ustalania kręgu spadkobierców jakiejkolwiek osoby są informacje przekazywane przez zgłaszających się spadkobierców, a także ogłoszenie sądowe. Powyższy pogląd potwierdza także praktyka. Zgodnie z postanowieniem sądu okręgowego w Białymstoku z dnia 12 stycznia 2011 r. (sygn. akt II CZ 1027/10), celem ustalenia kręgu zainteresowanych sąd może jedynie żądać od wnioskodawcy lub uczestników postępowania informacji, które pozwolą ustalić krąg zainteresowanych i – jeżeli nie biorą udziału w postępowaniu – wezwać ich do udziału w sprawie. Jeżeli zaś wnioskodawca lub uczestnicy postępowania nie są w stanie wskazać innych zainteresowanych sąd wezwie innych zainteresowanych do udziału w sprawie przez ogłoszenie.

    Po upływie sześciu miesięcy od daty ogłoszenia sąd wyznaczy w celu rozpoznania zgłoszonych żądań rozprawę, na której wezwie także osoby, które zgłosiły żądanie i podały miejsce zamieszkania. Jeżeli w ciągu sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia o wezwaniu spadkobierców nikt nie zgłosił nabycia spadku albo, zgłosiwszy je, nie udowodnił go na rozprawie, sąd wyda postanowienie stwierdzające nabycie spadku przez spadkobierców, których prawa zostały wykazane, a w ich braku – przez Skarb Państwa jako spadkobiercę ustawowego.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE