- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoBezpłatna pomoc prawna dla konsumentów

    Bezpłatna pomoc prawna dla konsumentów

    Jak wskazuje UOKiK Polacy nadal najwięcej problemów mają ze sprzedażą konsumencką –  aż 42,28 proc. porad i informacji udzielonych w ubiegłym roku przez konsultantów infolinii konsumenckiej dotyczyło właśnie tego problemu. Na kolejnej pozycji są zakupy w sieci 9,78 proc. oraz problemy związane z usługami telekomunikacyjnymi 8, 54 proc. UOKiK przypomina gdzie szukać pomocy w przypadku problemów z nieuczciwym przedsiębiorcą.

    W ocenie UOKiK bezpłatna infolinia konsumencka 800 007 707 to najszybszy i najwygodniejszy sposób uzyskania bezpośredniej pomocy.  Przydatny numer, pod który można dzwonić od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00 zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Dotowaną przez Urząd bezpłatną infolinię prowadzi Federacja Konsumentów. Porad udzielają prawnicy, którzy informują, jak rozwiązać problem. W wypadku, gdy sprawa wymaga bezpośredniej konsultacji eksperta dyżurujący prawnicy wskazują odpowiednią instytucję pomagającą konsumentom, znajdującą się najbliżej potrzebującego pomocy.

    Porady prawne można uzyskać także bezpłatnie u miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów. Według ostatniego sprawozdania podsumowującego działalność rzeczników, z roku na rok rośnie liczba udzielonych przez nich porad.  Najczęściej konsumenci skarżą się na problemy z reklamacją obuwia – ponad 38 tys., sprzętu RTV i AGD – ponad 28 tys., wyposażenia wnętrz – ponad 23 tys. oraz umów sprzedaży telefonów komórkowych – ponad 16 tys. Rzecznicy konsumentów są zatrudnieni w starostwach powiatowych i urzędach miejskich. Dane teleadresowe do rzecznika najbliższego miejscu zamieszkania można znaleźć korzystając z wyszukiwarki instytucji udzielających bezpłatnej pomocy konsumenckiej na stronie serwisu internetowego UOKiK.    

    Niestety wielu konsumentów – aż 38 proc. jak wynika z przeprowadzonych  badań – błędnie kojarzy UOKiK  z indywidualnym poradnictwem. Warto wiedzieć, że Urząd podejmuje interwencję jedynie w przypadku naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. W ramach działań edukacyjnych wspierających działania instytucji pomagających bezpośrednio konsumentom Urząd przygotował na swojej stronie internetowej nową, rozszerzoną zakładkę najczęściej zadawanych przez konsumentów  pytań i odpowiedzi.   Można w niej znaleźć omówienia problemów, z którymi jak wynika z doświadczeń Urzędu, najczęściej borykają się konsumenci.

    Zakładka pytania i odpowiedzi ma umożliwić każdemu łatwe dotarcie do praktycznych informacji z zakresu praw konsumentów, a tym samym pomóc każdemu samodzielne bronić swoich interesów w konfrontacji z nieuczciwymi przedsiębiorcami. Nawigację ułatwia podział na 16 kategorii wśród których znalazły się  między innymi umowy zawierane na odległość/poza lokalem przedsiębiorcy, ubezpieczenia, kredyt konsumencki, transport czy nieruchomości. Dodatkowo przy każdej kategorii znajduje się, opis zagadnień, które są w niej omówione.

    Dużym ułatwieniem jest nowość w postaci przydatnych formularzy, dostępnych w zakładce wzory pism, które podczas dochodzenia swoich praw mogą okazać się niezbędne – w szczególności przy składaniu reklamacji lub pozwów sądowych. Praktyczne informacje na temat zasad składania reklamacji czy pozwu sądowego można znaleźć w zakładce pytania i odpowiedzi.

    Źródło UOKiK
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE