Jesteś tutaj:
Prawo cywilne
31.03.2013 - D.A.S. Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej
Kliknij, aby ocenić:
 
5/2
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Mediacje alternatywą dla sądu?

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że postępowania mediacyjne choć bardzo powoli to jednak systematycznie zyskują popularność. Przez pierwszych 6 miesięcy 2012 roku polskie sądy skierowały do mediacji 74% więcej sporów cywilnych, gospodarczych, rodzinnych i w sprawach pracy niż w tym samym okresie 2011r. W ostatnich latach wzrasta również, choć już nie tak dynamicznie, liczba mediacji dobrowolnie podejmowanych przez strony poza sądem, w których sądy wyłącznie zatwierdzają bądź odmawiają zatwierdzenia ugody.

Oddawanie sprawy do sądu wiąże się z kosztami, długim oczekiwaniem na wyrok, a także ze stresem, jaki zazwyczaj towarzyszy nieprofesjonaliście, który zdecyduje się na taki krok. Niekiedy wizyta w sądzie jest nieunikniona. Jednak równie wiele jest przypadków, w których skonfliktowane ze sobą strony mogłyby poszukać sposobu polubownego rozstrzygnięcia sporu. Dotyczy to przede wszystkim spraw, które są drobne i nie zawsze opłaca się kierować je do sądu, ale są na tyle uciążliwe, że nierozwiązane skutecznie utrudniają życie. Wtedy rozwiązaniem może być oddanie sprawy arbitrowi, który wyda rozstrzygnięcie szybciej i taniej niż sąd lub przeprowadzenie mediacji między stronami.

Zadania mediatora

Mediacja i arbitraż to dwa różne sposoby na pozasądowe rozwiązanie sporu. Skierowanie sprawy do arbitrażu oznacza, że do rozstrzygnięcia sporu między stronami zostaje wyznaczony akceptowany przez nie arbiter. Strony generalnie są zobowiązane, by podporządkować się jego werdyktowi – choć bywają od tej zasady wyjątki. Na przykład gdy arbiter bankowy rozstrzyga spór między konsumentem a instytucją finansową, to niezadowolony z decyzji klient banku ma prawo skierować sprawę do sądu powszechnego.

 

Postępowanie mediacyjne ma kilka wspólnych cech z arbitrażowym. Obie drogi przewidują włączenie do sporu trzeciej, bezstronnej osoby, obie pozwalają też rozstrzygnąć spór szybciej i taniej niż przed sądem. Jednak między arbitrem a mediatorem jest też zasadnicza różnica. Zadaniem tego ostatniego nie jest wydanie werdyktu ani przyznanie racji jednej ze stron, tylko pomoc w załagodzeniu konfliktu i znalezieniu takiego rozwiązania, które będą mogli zaakceptować wszyscy zainteresowani.

 

Mediator musi zachować bezstronność i nie może narzucać stronom metody rozstrzygnięcia sporu. Ma natomiast pomóc im w znalezieniu pojednawczego rozwiązania – za którego znalezienie odpowiedzialni są przede wszystkim sami zainteresowani. Spotkania zwaśnionych stron odbywają się w mniej formalnych okolicznościach niż podczas rozprawy sądowej, to zaś może ułatwić dochodzenie do wspólnego rozwiązania. Rozstrzygnięcie sporu w drodze mediacji, a nie wyrokiem sądu, ma też znaczenie psychologiczne. Jeśli strony same wypracują kompromis, zwykle pozwala to im zachować dobre relacje. W równym stopniu dotyczy to sporów sąsiedzkich, jak i takich, do których doszło na tle biznesowym pomiędzy współpracującymi ze sobą firmami.

Autor/Źródło: D.A.S. Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej1 2 3 4 DALEJ
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.