- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoOdszkodowanie za uszkodzenia pojazdu spowodowane wjechaniem w 'dziurę'

    Odszkodowanie za uszkodzenia pojazdu spowodowane wjechaniem w 'dziurę’

    Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych określa w art. 20 obowiązki zarządcy drogi. W szczególności utrzymanie nawierzchni drogi rozumiane jako wykonywanie robót konserwacyjnych, porządkowych i innych zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa i wygody ruchu, w tym także odśnieżanie i zwalczanie śliskości zimowe. A także przeprowadzanie okresowych kontroli stanu dróg ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na stan bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym weryfikację cech i wskazanie usterek, które wymagają prac konserwacyjnych lub naprawczych. Gdy występowanie dziury w drodze wiąże się z brakiem odpowiednich działań ze strony zarządcy, powstają przesłanki dla odpowiedzialności deliktowej. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny w art. 415 normuje podstawę dla roszczenia odszkodowawczego bowiem „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.”.
    Aby dowiedzieć się kto jest zarządcą drogi na której doszło do zdarzenia, musimy przyporządkować daną drogę do jednej z dwóch kategorii. Drogi dzielimy w Polsce na drogi publiczne i drogi wewnętrzne. Drogi publiczne dzielą się na:

    • drogi krajowe(które stanowią własność Skarbu Państwa);
    • drogi wojewódzkie(które stanowią własność samorządu województwa);
    • drogi powiatowe(które stanowią własność powiatu);
    • drogi gminne(które stanowią własność gminy).

    Dla dróg krajowych zarząd sprawuje Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. Drogami wojewódzkimi zarządza zarząd województwa na terenie, którego znajduje się droga. Analogicznie nad drogami powiatowymi zarząd sprawuje zarząd powiatu. Natomiast zarządcą dróg gminnych będzie wójt, burmistrz lub prezydent miasta. W przypadku dróg wewnętrznych sytuacja się komplikuje, gdyż te mogą być własnością osób fizycznych lub prawnych, a nawet współwłasnością jednych i drugich w dowolnych proporcjach.

    Aby sprawdzić czyją własnością jest droga musimy zajrzeć do księgi wieczystej działki na której ona leży. Aby odszukać księgę wieczystą należy udać się do pobliskiego Urzędu Geodezji i Kartografii w celu przejrzenia map i odczytania numeru działki. Od niedawna istnieje także możliwość uzyskania tych informacji z map zamieszczonych na stronie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Następnie należy odszukać księgę wieczystą prowadzonej dla nieruchomości o znalezionym przez nas numerze. Można to zrobić w Sądzie Rejonowy właściwy miejscowo dla położenia nieruchomości. Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości jest także możliwość uzyskania dostępu do ksiąg wieczystych, jednak baza ta nie jest kompletna. W księdze wieczystej ujawniony jest właściciel lub współwłaściciele nieruchomości a to prowadzi nas bezpośrednio do zarządców.

    Jeśli kontakt z zarządcą nie zaowocował polubownym załatwieniem sprawy należy wstąpić na drogę sądową. Aby zapewnić sobie jak największe szansę na pomyślne rozstrzygnięcie należy:

    • wezwać policję na miejsce zdarzenia, aby potwierdziła urzędowo kiedy i gdzie nastąpiło zdarzenie a także jego skutki;
    • dokładnie zapisać w którym miejscu zdarzenie nastąpiło (podać punkt orientacyjny lub który to kilometr drogi);
    • wykonać zdjęcia ilustrujące miejsce położenia dziury, a także jej wielkość dobrze przy tym umieścić w niej jakiś przedmiot np. pudełko po zapałkach lub miarkę jeśli taką dysponujemy pozwoli to lepiej udokumentować jej głębokość;
    • wykonać zdjęcia widocznych oznak uszkodzenia pojazdu;
    • zebrać dane świadków którzy widzieli całe zdarzenie ale także osób które mogą zaświadczyć jak dawno ubytek masy bitumicznej w który wjechaliśmy powstał;
    • jeśli decydujemy się dokonać napraw przed zakończeniem sprawy należy uzyskać pisemną opinię mechanika o uszkodzeniach ich przyczynach oraz kosztach naprawy.

    Przytaczane akty prawne:
    Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.

    Dz. U. 1964 nr 43 poz. 296 Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego.

    Dz. U. 1985 nr 14 poz. 60 Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych.
     


    Przydatne Strony:

    Strona Ministerstwa Sprawiedliwości – Podsystem Dostępu do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych
     

    Strona Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii – Mapy geodezyjne

    MG

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE