- Reklama -
wtorek, 19 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPotrącenia z umów cywilnoprawnych

    Potrącenia z umów cywilnoprawnych

    Zgodnie z treścią art. 87 KP, z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu tylko następujące należności:

    • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
    • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
    • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
    • kary pieniężne przewidziane w przypadku odpowiedzialności porządkowej pracownika.

    Powyższe potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:

    • w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości trzech piątych wynagrodzenia,
    • w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości połowy wynagrodzenia.

    Potrącenia dotyczące sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne oraz zaliczek pieniężnych udzielonych pracowników, nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami wcześniej wymienionymi trzech piątych wynagrodzenia. Z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Potrąceń należności z wynagrodzenia pracownika w miesiącu, w którym są wypłacane składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki wynagrodzenia.

    Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

    • minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
    • 75 % wynagrodzenia określonego powyżej – przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
    • 90 % wynagrodzenia określonego powyżej – przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 KP.

    Opierając się na stanowisku doktryny i judykatury należy stwierdzić, że niektóre wynagrodzenia z umów cywilnoprawnych będą podlegały powyższej ochronie. Taka sytuacja będzie miała miejsce, gdy konkretna umowa zlecenia lub o dzieło zostanie zawarta na dłuższy czas, a wynagrodzenie będzie wypłacane w stałych okresach (np. miesięcznych) i jednocześnie umowa cywilnoprawna będzie stanowić podstawowy dochód na utrzymanie zleceniobiorcy i jego rodziny. Zgodnie bowiem z treścią art. 833 § 1 i 3 Kodeksu postępowania cywilnego, wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy. Taka regulacja znajduje zastosowanie także w stosunku do wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania.

    Jeżeli zatem wynagrodzenie wypłacane na podstawie realizacji umowy o dzieło lub umowy zlecenia nie będzie miało charakteru świadczenia powtarzającego się i jednocześnie nie będzie to nasze jedyne źródło utrzymania, to wówczas komornik ma prawo do egzekucji całej otrzymywanej przez nas pensji. Ochronne przepisy KP nie znajda w takim przypadku w ogóle zastosowania. Na zakończenie pamiętajmy także, że ocena wysokości kwoty pieniężnej wolnej od zajęcia u dłużnika nieotrzymującego stałej płacy należy każdorazowo do komornika. W przypadku osoby mającej stałe zatrudnienie należy obliczyć proporcje wynikające z okresu między dniem zajęcia a dniem kolejnej wypłaty.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE