- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoNowe zasady wypowiadania polis OC

    Nowe zasady wypowiadania polis OC

    Polisy OC zawierane są zasadniczo na okres 1 roku, po upływie którego kierowca może pozostać przy konkretnym ubezpieczycielu, ale równie dobrze może znaleźć innego – oferującego korzystniejsze warunki ubezpieczeniowe. Niemniej jednak musi on zawrzeć nowe ubezpieczenie OC, w innym wypadku jazda samochodem bez aktualnej polisy skończy się mandatem i punktami karnymi.

    Wypowiadanie polis OC ma być już od 11 lutego dużo łatwiejszą czynnością. Nowelizacja przepisów ustawy z dnia22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewiduje, że ubezpieczony kierowca ma możliwość skorzystania z różnych form i możliwości wypowiadania polisy OC.

    W praktyce wypowiedzenie umowy ubezpieczeniowej zachodzi w dwóch sytuacjach, po pierwsze, gdy czas obowiązywania dotychczasowej polisy OC zbliża się ku końcowi, a po drugie, gdy kupujemy nowy samochód. Zgodnie z treścią art. 28 w/w ustawy, jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy. Z drugiej strony pamiętajmy, że zawarcie następnej umowy nie następuje, pomimo braku powiadomienia, jeżeli:

    • nie została opłacona w całości określona w umowie składka za mijający okres 12 miesięcy lub w przypadku cofnięcia zakładowi ubezpieczeń zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych albo
    • w przypadku ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń, ogłoszenia lub zarządzenia likwidacji zakładu ubezpieczeń albo oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub umorzenia postępowania upadłościowego.

    Nowością w omawianym zakresie jest możliwość wypowiedzenia aktualnego ubezpieczenia OC u agenta ubezpieczeniowego, u którego zawieraliśmy polisę, a nie jak było do tej pory wyłącznie w konkretnej firmie ubezpieczeniowej. Powinno ono nastąpić w formie pisma składanego osobiście lub wysłanego listem poleconym. Pamiętajmy, że w tym zakresie nie obowiązuje jeden odgórnie obowiązujący formularz w przedmiocie wypowiedzenia polisy OC. W przypadku nadania oświadczenia o wypowiedzeniu lub odstąpieniu od umowy ubezpieczenia obowiązkowego, o którym mowa w art. 4 pkt 1-3, przesyłką listową, za chwilę jego złożenia uważa się datę nadania oświadczenia w placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe.

    Jak stanowi art. 28a ustawy, jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego w tym samym czasie jest ubezpieczony w dwóch lub więcej zakładach ubezpieczeń, przy czym co najmniej jedna z umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta w wyżej omówionym trybie, umowa zawarta w tym trybie może zostać przez niego wypowiedziana na piśmie. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zakład ubezpieczeń może żądać zapłaty składki ubezpieczeniowej za okres, przez który ponosił odpowiedzialność. W sytuacji, gdy doszło do zawarcia kilku umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w odniesieniu do tego samego pojazdu mechanicznego, z tym samym okresem ubezpieczenia z jednym zakładem ubezpieczeń, wówczas temu zakładowi ubezpieczeń należy się składka ubezpieczeniowa z tytułu jednej umowy ubezpieczenia.

    Na zakończenie warto wiedzieć, że w razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, wypowie ją na piśmie. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia. W razie wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, posiadacz pojazdu mechanicznego wypowiadający umowę jest obowiązany do zawarcia nowej umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych najpóźniej w dniu rozwiązania się umowy wypowiedzianej.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE