- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPoprawne zaksięgowanie otrzymanej darowizny w postaci nieodpłatnie wykonanej usługi

    Poprawne zaksięgowanie otrzymanej darowizny w postaci nieodpłatnie wykonanej usługi

    Pojęcie darowizny regulują przepisy Kodeksu Cywilnego. W myśl art. 888, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. W zamian za to osoba przyjmująca wsparcie nie jest zobowiązana do jakichkolwiek świadczeń na rzecz darczyńcy.Darowizna może przyjąć dowolną formę. Może to być forma rzeczowa np. w postaci środków trwałych i praw majątkowych jak również pieniężna, a także świadczenie nieodpłatnej usługi na rzecz obdarowanego.


    Wartość przedmiotu darowizny,
    jeżeli nie jest określona w umowie, ustala się na podstawie obowiązujących cen rynkowych dla danej rzeczy, prawa lub usługi.

    Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. h ustawy o rachunkowości, otrzymane nieodpłatnie darowizny aktywów (w tym także środków pieniężnych na inne cele niż dopłaty do cen sprzedaży, nabycie lub wytworzenie środków trwałych), środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych i prawnych, zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych, które są pośrednio związane z działalnością operacyjną jednostki.

    Jeżeli nieodpłatnie wykonana usługa nie powoduje zwiększenia wartości aktywów obdarowanego, wówczas dla celów bilansowych przychód z tego tytułu nie powstanie. Jednak taki rodzaj darowizny stanowi podstawę do naliczenia zaliczki na podatek dochodowy.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE