- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoProkurent w spółkach kapitałowych

    Prokurent w spółkach kapitałowych

    Udzielenie prokury następuje na podstawie pisemnie zawartej umowy – nie ma tu jednak konieczności zachowania formy aktu notarialnego. Oprócz samego zawarcia umowy istotne jest także wpisanie prokurenta do właściwego rejestru spółki, której ma być pełnomocnikiem – to samo dotyczy wygaśnięcia tego pełnomocnictwa. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 20 października 2005 r. (sygn. akt II CK 120/05), prokura jest ważna, mimo że nie została wpisana do rejestru sądowego. Wpis do rejestru ma jednak istotne znaczenie z punktu widzenia pewności i bezpieczeństwa obrotu prawnego i to z dwóch powodów. Po pierwsze, łączy się z nim domniemanie ważności udzielenia prokury. Po drugie, prokurent uzyskuje możliwość skutecznego wylegitymowania się odpisem lub wyciągiem z rejestru sądowego. Dotyczy to zarówno udziału prokurenta w obrocie gospodarczym, jak i w postępowaniu przed sądem, prokurent powinien bowiem przy pierwszej czynności procesowej dołączyć do akt sprawy odpis lub wyciąg z rejestru sądowego, który zastępuje wymagane od pełnomocnika – zgodnie z art. 89 § 1 KPC – pełnomocnictwo procesowe.Prokurentem może być włącznie osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Jednakże w  spółkach kapitałowych – w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością prokurentem nie może być członek rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, a w spółkach akcyjnych – członek rady nadzorczej. Prokura w zasadzie pozwala umocowanemu na dokonywanie wielu różnych czynności prawnych związanych z prowadzeniem danego przedsiębiorstwa. Jednakże do zbycia przedsiębiorstwa, do dokonania czynności prawnej, na podstawie której następuje oddanie go do czasowego korzystania, oraz do zbywania i obciążania nieruchomości jest wymagane pełnomocnictwo do poszczególnej czynności – sama prokura jest zatem w takich sytuacjach niewystarczająca.
     


    Prokura
    może być udzielona kilku osobom łącznie, jest to tzw. prokura łączna, lub oddzielnie. Kierowane do przedsiębiorcy oświadczenia lub doręczenia pism mogą być dokonywane wobec jednej z osób, którym udzielono prokury łącznie. Kolejną oddzielną formą prokury jest tzw. prokura oddziałowa polegająca na ograniczeniu jej do zakresu spraw wpisanych do rejestru oddziału przedsiębiorstwa. Sama prokura nie może być przeniesiona, jednakże prokurent ma możliwość ustanowienia pełnomocnika do poszczególnej czynności lub pewnego rodzaju czynności


    Prokura
    , tak jak każdy inny rodzaj pełnomocnictwa, może zostać odwołana w każdym czasie. Prawo jej odwołania przysługuje  każdemu wspólnikowi, który posiada prawo do prowadzenia spraw spółki oraz każdemu z członków zarządu. Prokura wygasa na skutek wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru, a także ogłoszenia jego upadłości, otwarcia likwidacji czy przekształcenia. Pamiętajmy, że z chwilą ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa, nie może być ustanowiona nowa prokura. Wygasa ona także na skutek śmierci prokurenta, ale nigdy gdy umrze osoba prowadząca dane przedsiębiorstwo. Utrata zdolności do czynności prawnych przez przedsiębiorcę również nie skutkuje wygaśnięciem prokury.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE