- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoAktualizacja opłaty rocznej

    Aktualizacja opłaty rocznej

    W wypadkach przewidzianych w przepisach szczególnych przedmiotem użytkowania wieczystego mogą być także inne grunty Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków. W granicach, określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego oraz przez umowę o oddanie gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków w użytkowanie wieczyste, użytkownik może korzystać z gruntu z wyłączeniem innych osób. W tych samych granicach użytkownik wieczysty może swoim prawem rozporządzać.

    Oddanie gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków w użytkowanie wieczyste następuje na okres dziewięćdziesięciu dziewięciu lat. W wypadkach wyjątkowych, gdy cel gospodarczy użytkowania wieczystego nie wymaga oddania gruntu na dziewięćdziesiąt dziewięć lat, dopuszczalne jest oddanie gruntu na okres krótszy, co najmniej jednak na lat czterdzieści.

    Z prawem użytkowania wieczystego związana jest tzw. opłata roczna, której uiszczanie należy do obowiązków użytkownika wieczystego. Pamiętajmy, że zbycie prawa użytkowania wieczystego w ciągu roku kalendarzowego obliguje zbywcę do uiszczenia właścicielowi opłaty rocznej w wysokości proporcjonalnej do okresu korzystania z nieruchomości obciążonej tym prawem.  Tym samym opłata roczna obciąża zbywcę prawa aż do dnia dokonania jego zbycia – po przeprowadzonej transakcji opłata roczna będzie obciążać proporcjonalnie nowego nabywcę użytkowania wieczystego. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 17 grudnia 2008 r. (sygn. akt I CSK 244/08), opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego obciąża podmiot wpisany do księgi wieczystej jako użytkownik wieczysty, niezależnie od tego, czy korzysta on z gruntu. Obowiązek ten powstaje wraz z datą złożenia wniosku o wpis do księgi wieczystej.

    Opłata roczna może podlegać aktualizacji. Dokonuje tego zawsze właściciel nieruchomości obciążonej użytkowaniem wieczystym – Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki, z własnej inicjatywy lub pod pewnymi warunkami na wniosek samego użytkownika wieczystego. Pamiętajmy, że aktualizacji można dokonać jedynie raz na 3 lata i to wyłącznie, gdy wartość obciążonej nieruchomość uległa zmianie – przy czym może to być wzrost jak i obniżka wartości nieruchomości. Ustawodawca nakazał rozkładanie podwyżek opłaty w czasie – gdy są one bardzo wysokie (niestety nie definiuje przy tym czym są wysokie podwyżki). Jeżeli nowa wysokość opłaty rocznej będzie przewyższać dotychczasową opłatę dwukrotnie – użytkownik wieczysty będzie wnosił opłatę roczną w wysokości odpowiadającej dwukrotności dotychczasowej opłaty – w pierwszym roku aktualizacji. Reszta nadwyżki będzie uiszczana w następnych dwóch latach użytkowania odpowiednio w dwóch równych ratach. Właściwy organ zamierzający zaktualizować opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej powinien wypowiedzieć na piśmie wysokość dotychczasowej opłaty, do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego, przesyłając równocześnie ofertę przyjęcia jej nowej wysokości. Pamiętajmy przy tym, że użytkownik wieczysty może, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wypowiedzenia, złożyć do samorządowego kolegium odwoławczego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości, wniosek o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości. Brak wniosku skutkuje przyjęciem przez użytkownika wieczystego nowej opłaty.

    Jak wspomniałem wcześniej, użytkownik wieczysty może sam wnioskować o aktualizację opłaty – w praktyce znajduje to miejsce, gdy wartość nieruchomości obciążonej uległa zmniejszeniu. W tym celu składa się wniosek o zmianę wysokości opłaty rocznej do właściwego organu – chodzi oczywiście o organ Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub ich związku, w zależności od tego kto jest właścicielem nieruchomości obciążonej prawem użytkowania wieczystego. Doręczenie żądania powinno nastąpić na piśmie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego aktualizację opłaty rocznej. Oczywiście organ może odmówić zmiany opłaty, wówczas użytkownik wieczysty może, w terminie 30 dni od dnia otrzymania odmowy, skierować sprawę do samorządowego kolegium odwoławczego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości (wniosek składa się w 2 egzemplarzach, podlega on także opłacie skarbowej). W przypadku gdy właściwy organ nie rozpatrzył żądania w terminie 30 dni, użytkownik wieczysty może, w terminie 90 dni od dnia doręczenia żądania, skierować sprawę do kolegium. Ciężar dowodu, że istnieją przesłanki do aktualizacji opłaty, spoczywa wtedy na użytkowniku wieczystym. Jeżeli jednak wniosek o zmianę opłaty rocznej zostanie zaakceptowany, to nowa wysokość opłaty rocznej, ustalona przez właściwy organ w wyniku realizacji żądania albo w wyniku prawomocnego orzeczenia kolegium lub ugody zawartej przed kolegium, obowiązuje począwszy od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym użytkownik wieczysty zażądał jej aktualizacji. Do czasu zakończenia postępowania aktualizacyjnego, wieczysty użytkownik ponosi opłatę roczną w wysokości jak dotychczas.

    Pamiętajmy, że aktualizacji opłaty rocznej dokonuje się na podstawie wartości nieruchomości gruntowej określonej przez rzeczoznawcę majątkowego (niezależnie czy jest to aktualizacja na wniosek czy z urzędu). Dokonana przez wnioskodawcę samodzielna wycena nieruchomości nie jest bowiem miarodajna.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE