- Reklama -
środa, 17 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoGorące tematyDarowizna na rzecz małoletniego

    Darowizna na rzecz małoletniego

    Kiedy osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych chce zaciągnąć zobowiązanie albo rozporządzić swym prawem potrzebuje zgody swojego przedstawiciela ustawowego. Jeśli jednak dokonała czynności bez wymaganej zgody, czynność taka jest nieważna. Ważnym jest, że osoba ta może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego (np. drobne zakupy), a także rozporządzać swoim zarobkiem. Osoba małoletnia ma zdolność prawną, więc ma prawo do posiadania własnego majątku, a więc może przyjmować darowizny. Jednakże rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 30 kwietnia 1977 roku, sygn. akt III CZP 73/1976, rodzice mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego przewidzianego w art. 101 § 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nabywać dla małoletniego dziecka nieruchomości na podstawie umowy darowizny w stanie wolnym od zobowiązań wobec darczyńcy lub osób trzecich. Jeśli więc darowizna dokonywana jest bez żadnych zobowiązań po stronie obdarowanego małoletniego, nie będzie wymagała w tym przypadku zgody sądu opiekuńczego. Natomiast jeżeli darowizna wiążę się z zobowiązaniami należy złożyć wniosek do sądu rejonowego o wyrażenie zgody na zawarcie takiej umowy w imieniu małoletnich dzieci.

    Rodzice małoletniego nie są właścicielami rzeczy, które nabyło dziecko, ale wykonują zarząd nad majątkiem dziecka do momentu osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości. Zarząd powinien być wykonywany w taki sposób, aby miał na celu dobro dziecka, które jest właścicielem rzeczy i żeby nie przynosił szkód.

    Podsumowując, dziecko może przyjmować darowizny – jeśli są to rzeczy drobne lub nie nakładają żadnych zobowiązań zawsze, jednak jeśli wymagają czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda sądu rodzinnego.


    Źródło:

    – ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.),
    – ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.).
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE