- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej

    Skutki podpisania weksla

    Podpisanie tego szczególnego rodzaju papieru wartościowego powoduje, że podpisujący nakłada na siebie obowiązek bezwarunkowej zapłaty kwoty oznaczonej w wekslu w wyraźnie wskazanym terminie i miejscu. Zobowiązanie wynikające z weksla należy do zobowiązań, które są niezależne od czynności prawnej, która jest podstawą wystawienia danego weksla. Wynika zatem z tego, iż nieważność tak określonej czynności prawnej nie powoduje z mocy samego prawa nieważności zabezpieczenia w formie wekslowej. Tym samym z tego właśnie powodu weksel należy do jednych z mocniejszych środków zabezpieczających zobowiązanie. Podstawowym skutkiem podpisania weksla jest to, że w danej sytuacji osoba podpisująca staje się tak naprawdę dłużnikiem, który odpowiada za jego zapłatę. Jeżeli podpisany zostanie weksel in blanco (czyli weksel nieuzupełniony celowo w chwili wystawienia – najczęściej w stosunku do sumy wekslowej) dłużnik wekslowy musi wiedzieć, że papier wartościowy nie przyjął jeszcze ostatecznej formy. Tym samym pojawia się ryzyko wpisania sumy wekslowej, której podpisujący nie będzie w stanie w ogóle uiścić. Oczywiście można się w takiej sytuacji zabezpieczyć poprzez wypełnienie weksla właściwą treścią, która jest dla podpisującego korzystna.


    Podpisanie weksla
    nie jest co prawda  jednoznaczne z tym, że podpisujący zawsze będzie musiał za niego zapłacić jednak musi on być zawsze świadomy, że wierzyciel wekslowy może domagać się takiej zapłaty. Tym samym nie powinniśmy zapominać jakie są nasze możliwości finansowe i czy będziemy w stanie spłacić podpisany weksel. Zobowiązanie wekslowe powoduje odpowiedzialność za jego zapłatę z całego majątku osobistego dłużnika wekslowego.

    Weksel może być wreszcie podpisany w charakterze poręczenia – podpisujący także i wtedy stanie się dłużnikiem wekslowym. Będzie zobowiązany do zapłaty za weksel dopiero jednak, gdy główny dłużnik wekslowy nie zrealizuje swojego zobowiązania. Jest to jednak zawsze dodatkowe ryzyko dla podpisującego poręczyciela.

    Bardzo ważną kwestią jest żądanie zwrotu weksla już po jego zapłaceniu, a także gdy korzystanie z niego nie jest już potrzebne. W innym przypadku może to spowodować ponowne zbycie weksla i kolejne wykorzystanie go przez nabywcę, co w praktyce jest trudne do podważenia. Tym samym dłużnik, pomimo dokonanej zapłaty za weksel, nadal może być pociągnięty do zrealizowania obowiązku jego (kolejnej już) spłaty.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE