- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoSłużebność przesyłu

    Służebność przesyłu

    Ustanowienie służebności następuje zatem na rzecz przedsiębiorcy, który jest właścicielem w/w urządzeń przesyłowych na podstawie umowy zawartej z właścicielem konkretnej nieruchomości. Należy pamiętać, że umowa musi przybrać postać aktu notarialnego, przy czym ustanowienie służebności nie musi być odpłatne. W umowie powinny znaleźć się dokładne zapisy dotyczące uprawnień jakie przedsiębiorca przesyłowy może wykonywać względem obciążonej nieruchomości. Oczywiście strony mogą zawrzeć w niej także zapis dotyczący odpowiedniego wynagrodzenia – płatnego właścicielowi obciążonej nieruchomości, za jej korzystanie. Warto pamiętać, że w przypadku gdy nieruchomość obciążana stanowi przedmiot współwłasności, to do skutecznego zawarcia umowy służebności niezbędna jest zgoda wszystkich jej współwłaścicieli. Zdarzyć się może tak, że właściciel nieruchomości na której są lub będą posadowione urządzenia przesyłowe nie chce zawrzeć stosownej umowy z przedsiębiorcą przesyłowym, a ze stanu faktycznego wynika, że ustanowienie służebności przesyłu jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z takich urządzeń. Przedsiębiorca przesyłowy może wówczas żądać ustanowienia takiej służebności za odpowiednim wynagrodzeniem. Identyczne rozwiązanie jest stosowane, gdy przedsiębiorca przesyłowy nie chce zawrzeć umowy przesyłu z właścicielem nieruchomości, na które posadowione są lub będą urządzenia przesyłowe. Powyższego żądania można dochodzić w postępowaniu nieprocesowym.


    Wniosek o ustanowienie służebności przesyłu
    podlega stałej opłacie sądowej w wysokości 40 zł, a składa się go do sądu właściwego ze względu na położenie nieruchomości, której dotyczyć ma ustanawiana służebność.

    Służebność przesyłu wygasa najpóźniej wraz z zakończeniem likwidacji przedsiębiorstwa. Przechodzi ponadto na każdego czesnego nabywcę przedsiębiorstwa lub urządzeń przesyłowych. Przedsiębiorca ma obowiązek usunięcia urządzeń przesyłowych z obciążonej nieruchomości, gdy służebność wygaśnie, przy czym tylko gdy urządzenia te utrudniają korzystanie z nieruchomości.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE