- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoRodzaje ubezpieczeń turystycznych

    Rodzaje ubezpieczeń turystycznych

    Ubezpieczenie samochodu
    Osoby podróżujące samochodem powinny pamiętać, że muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie OC jest ważne na terytorium Polski oraz w większości krajów europejskich. Zakres OC w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego pokrywa się z zakresem OC w Polsce. Jeżeli więc dana osoba spowoduje wypadek w którymś z tych państw jej ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy auta poszkodowanego uczestnika ruchu. Jeżeli jednak ktoś planuje dalszą podróż musi wyposażyć się w tzw. Zieloną Kartę. Zielona Karta jest Międzynarodowym Certyfikatem Ubezpieczeniowym, który stanowi dowód, że posiadacz pojazdu jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC, zgodnie z prawem ubezpieczeniowym, które obowiązuje w kraju, w którym on aktualnie przebywa. Na mocy umów dwu- lub wielostronnych, gwarantuje ona ubezpieczenie OC w państwach spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i nie wymaga zawierania dodatkowych umów. Jest więc gwarancją tego, że w razie wypadku z udziałem właściciela samochodu, ofiarom zostanie wypłacone odszkodowanie. Zielona Karta drukowana jest według wzoru obowiązującego we wszystkich krajach, które podpisały konwencję Zielonej Karty, zawsze w kolorze zielonym (stąd jej nazwa). Generalnie można ją kupić u ubezpieczycieli komunikacyjnych ale bardzo często oferują oni Zieloną Kartę bezpłatnie, razem z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Kartę można także nabyć na granicy danego kraju, choć w tym przypadku należy liczyć się z wyższymi kosztami. W przypadku, gdy w danym państwie nie obowiązuje Zielona Karta bądź podróżujący o niej zapomni należy, przed przekroczeniem granicy, zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych – tzw. ubezpieczenie graniczne. Umowę takiego ubezpieczenia zawiera się na czas nie krótszy niż 30 dni. W ramach Zielonej Karty zarówno w granicach, jak i poza obszarem Unii Europejskiej obowiązuje tzw. ubezpieczenie Car Assistance (CA), które pokrywa koszty związane z zamieszkaniem, zakwaterowaniem podczas awarii pojazdu oraz w niektórych przypadkach obejmuje koszty związane z wynajęciem samochodu zastępczego na czas naprawy. Ubezpieczenie życia i zdrowia
    Bardzo ważne, szczególnie przy wyjazdach zagranicznych, jest posiadanie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. W tym przypadku należy pamiętać o tym, aby ubezpieczenie obejmowało również pokrycie kosztów leczenia za granicą, akcji poszukiwawczej oraz ratowniczej (przyda się głównie przy wyjazdach w góry). Oczywiście Polacy udający się na wakacje do krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii mają prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest to dokument jak najbardziej przydatny poza granicami Polski ale nie chroni ona w pełni. Nie pokrywa  bowiem kosztów wynikających ze świadczenia usług medycznych, które w danym kraju są odpłatne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w wielu krajach europejskich część usług medycznych jest płatna. Darmowe leczenie przysługuje jedynie wtedy, gdy przewiduje je wewnętrzne prawo konkretnego państwa. Prawo do otrzymania Karty ma każdy, kto jest ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz członkowie jego rodziny. Karta uprawnia do korzystania z opieki tylko tych placówek medycznych, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia danego państwa. Natomiast za leczenie w prywatnych placówkach medycznych pacjenci muszą płacić sami. Poza tym trzeba pamiętać, iż posiadanie EKUZ nie gwarantuje osobom potrzebującym opieki medycznej zwrotu takich kosztów jak np. koszty transportu medycznego w kraju zdarzenia, jak również transportu medycznego albo transportu zwłok do Polski. Przed zawarciem umowy ubezpieczenia zdrowotnego warto dokładnie sprawdzić jego zakres. W przeciwnym wypadku może zdarzyć się sytuacja, że za koszty leczenia czy akcji ratunkowej trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Przy wybieraniu umowy ubezpieczenia bardzo istotna jest suma gwarancyjna, do której pokrycia jest obowiązany ubezpieczyciel. Ważne jest również, aby zawierana umowa zobowiązywała zakład ubezpieczeń do automatycznego pokrycia kosztów udzielonej pomocy, bez konieczności wyłożenia własnych środków z możliwością ubiegania się o refundację. Należy również sprawdzić, czy zakład ubezpieczeń, z którym zawieramy ubezpieczenie ma w ramach oferowanej ochrony uruchomione specjalne centrum alarmowe, które będzie pomocne w awaryjnej sytuacji.


    Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego

    Turyści, a w szczególności osoby uprawiające różnego rodzaju sporty, mają możliwość ubezpieczenia własnego sprzętu i bagażu. Jest to szczególnie ważne, gdy jego wartość jest znaczna. Zazwyczaj takie ubezpieczenie obejmuje rzeczy będące własnością ubezpieczonego lub też przez niego wypożyczone. Ochroną objęte jest jego zniszczenie, uszkodzenie lub utrata spowodowane wypadkiem, czy też innych zdarzeń losowych jak huragan, lawina, powódź, pożar. Przy zawieraniu tego typu ubezpieczeń ubezpieczyciel jednocześnie określa zasady, jakich należy przestrzegać aby uzyskać odszkodowanie za ewentualne straty. Dotyczy to w głównej mierze zabezpieczenia sprzętu i faktu udokumentowania ewentualnej kradzieży.



    Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

    Osoby wypoczywające aktywnie, a zwłaszcza narciarze, powinni pamiętać o tym, że w razie wypadku ucierpieć mogą nie tylko oni ale także osoby trzecie. Warto, więc rozważyć opcję rozszerzenia zawieranej umowy o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) za szkody na osobie i na rzeczy. W ramach ubezpieczenia OC ubezpieczyciel pokrywa wydatki finansowe wynikające z wyrządzonej szkody, niezależnie od tego, czy chodzi o wywołanie rozstroju zdrowia, czy zniszczenie mienia innej osoby. Z tego ubezpieczenia mogą zostać pokryte koszty pobytu w szpitalu poszkodowanej osoby, jej rehabilitacji oraz koszty związane z naprawą zniszczonego sprzętu, bądź zakupem nowego czy koszty ewentualnego procesu sądowego i adwokata. Ponieważ w większości przypadków są to znaczne kwoty, pokrycie ich na własny rachunek może stanowić poważny wydatek. Ubezpieczenie OC nie zwalnia zawsze od odpowiedzialności. W większości przypadków ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone pod wpływem alkoholu lub narkotyków albo popełnione umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa. Rezygnacja z wyjazdu lub wcześniejszy powrót
    Kolejnym przydatnym ubezpieczeniem może być ubezpieczenie kosztów rezygnacji z uczestnictwa w wyjeździe i wcześniejszego powrotu. W ramach tego ubezpieczenia można uzyskać zwrot poniesionych kosztów w wypadku rezygnacji z wyjazdu z powodu nagłego zachorowania, ciężkiego wypadku, śmierci najbliższego członka rodziny, kradzieży lub utraty dokumentów uprawniających do wyjazdu za granicę, czy też innego wypadku losowego. Tego typu ubezpieczenia mogą również obejmować zwrot kosztów za niewykorzystany okres wyjazdu związany z koniecznością powrotu ze wskazanych wyżej powodów. Oczywiście powody uniemożliwiające wyjazd bądź konieczność wcześniejszego powrotu należy odpowiednio i precyzyjnie udokumentować.


    Należy czytać ogólne warunki ubezpieczenia

    Najważniejszą rzeczą jest, aby przed podpisaniem umowy szczegółowo przeanalizować ogólne warunki ubezpieczenia. Przed wszystkim należy zwrócić uwagę na sytuacje, w których wyłączona jest odpowiedzialność ubezpieczyciela. Jest to najlepszy sposób na to, aby uniknąć nieporozumień i rozczarowań po wypadku, gdy okaże się, że pomimo wykupienia ubezpieczenia zakład ubezpieczeń odmówi wypłaty odszkodowania.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE