- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoSystem Gwarantowania w Polsce – Bankowy Fundusz Gwarancyjny

    System Gwarantowania w Polsce – Bankowy Fundusz Gwarancyjny

    Wysokość gwarancji
    W chwili obecnej gwarantowane są w 100 % depozyty do równowartości 50.000 euro. Do obliczania wartości euro oraz innych walut obcych przyjmowany jest średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z dnia ogłoszenia upadłości banku. Środki wypłacane są w złotych polskich bez względu na to, w jakiej walucie nominowane były depozyty zgromadzone w banku. Kwota równowartości w złotych 50.000 euro określa maksymalną wysokość roszczeń deponenta w stosunku do Funduszu, niezależnie od tego, w jakiej wysokości i na ilu rachunkach posiadał środki pienieżne lub z ilu wierzytelności przysługują mu należności w danym banku.
     
    Ochronie podlegają imienne depozyty złotowe i walutowe:
    • osób fizycznych
    • osób prawnych (tj. m.in. spółek kapitałowych, spółdzielni, przedsiębiorstw państwowych, jednostek samorządu terytorialnego, fundacji, stowarzyszeń, partii politycznych)
    • jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, o ile posiadają zdolność prawną (np. spółek osobowych, wspólnot mieszkaniowych, niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej)
    • szkolnych kas oszczędnościowych i pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych.
    Czyje depozyty nie podlegają ochronie?
    • Skarbu Państwa,
    • instytucji finansowych takich jak: banki, domy maklerskie, fundusze emerytalne, fundusze inwestycyjne, podmioty świadczące usługi ubezpieczeniowe,
    • podmiotów, które nie są uprawnione do sporządzania uproszczonego bilansu oraz rachunku zysków i strat,
    • kadry zarządzającej bankiem oraz jego głównych akcjonariuszy (posiadających, co najmniej 5% akcji banku).
     
    Jakie depozyty nie podlegają ochronie?
    Nie podlegają ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego depozyty (wierzytelności do banku) wynikające z dokonanych z bankiem:
    1. czynności bankowych nie potwierdzonych wystawionym przez bank dokumentem imiennym (np. wierzytelność wynikająca z bankowego papieru wartościowego wydanego na okaziciela),
    2. czynności innych niż czynności bankowe.
    Nie podlegają ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego wierzytelności powstałe wobec podmiotu, który nie jest objęty systemem gwarantowania, w sytuacji gdy Bank pośredniczy w zawieraniu umowy z tym podmiotem.
     
    Sposób wypłaty środków gwarantowanych przez BFG:
    Syndyk bądź zarządca sporządza listę osób uprawnionych do otrzymania środków gwarantowanych przez BFG wraz z wyliczeniem należnych im kwot, a następnie dokonuje ich wypłat. Wypłata środków gwarantowanych następuje po przekazaniu syndykowi lub zarządcy stosownych kwot przez BFG. Wypłata środków gwarantowanych dla deponentów powinna być dokonana w terminie 30 dni od otrzymania przez syndyka lub zarządcę masy upadłości banku kwoty przekazanej przez Fundusz na wypłaty środków gwarantowanych, nie później jednak niż w terminie trzech miesięcy od dnia niedostępności środków tj. od dnia zawieszenia działalności banku przez Komisje Nadzoru Finansowego. W przypadku wystąpienia okoliczności uniemożliwiających wypłatę środków gwarantowanych w ww. terminie, w szczególności ze względu na nieprawidłowości w prowadzeniu ksiąg banku lub znaczna liczbę prowadzonych przez bank rachunków, sąd prowadzący postępowanie upadłościowe może, na wniosek Zarządu Funduszu, przedłużyć termin wypłat, nie dłużej jednak niż o 10 dni roboczych. Środki gwarantowane wypłacane są osobom uprawnionym do ich odbioru tj. deponentom, ich pełnomocnikom, przedstawicielom ustawowym lub następcom prawnym. Roszczenia z tytułu gwarancji przedawniają sie po upływie 5 lat od dnia ogłoszenia upadłości banku. Odzyskanie części depozytów, która nie jest gwarantowana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (część depozytu ponad kwotę 50.000,00 Euro). Część depozytów nie objęta gwarancją BFG stanowi wierzytelność deponenta do masy upadłości banku i może zostać odzyskana w wyniku podziału majątku upadłego banku w trakcie postępowania upadłościowego. W przypadku nabycia upadłego banku przez inny Bank, nowy właściciel przejmuje zobowiązania wobec klientów.
     
    Dane o sytuacji ekonomiczno-finansowej BRE Banku
    Dane o sytuacji ekonomiczno-finansowej BRE Banku znajdują sie pod adresem http://www.brebank.pl/o_bre_banku/relacje_inwestorskie/
     
    Szczegółowe informacje na temat obowiązkowego systemu gwarantowania depozytów można uzyskać pod adresem www.bfg.pl, a także pod numerem infolinii Bankowego Funduszu Gwarancyjnego: 800-569-341 / +48 22 583 09 42.
     
    Zespół mBanku
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE