- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUiszczanie opłat sądowych w sprawach cywilnych

    Uiszczanie opłat sądowych w sprawach cywilnych

    Pod względem funkcjonalności najważniejszą cechą elektronicznego postępowania upominawczego jest szybkość rozpoznawania w nim spraw. Przyspieszenie rozpoznania spraw jest natomiast konsekwencją redukcji czasu niezbędnego na dotarcie do adresata pisma przy jego wnoszeniu do sądu, jak też doręczeniu dla stron oraz usprawnienie biurowości sądowej i elektronicznego obiegu dokumentów. Z wnoszeniem pism procesowych przez strony wiąże się kwestia opłat sądowych. Kluczową ideą elektronicznego postępowania upominawczego jest wniesienie przez powoda pozwu drogą elektroniczną. Modelowo mogłoby to faktycznie skutkować wydaniem nakazu zapłaty już w ciągu kilku godzin od wniesienia pozwu tą drogą. Jednakże niebagatelną przeszkodą jest konieczności uiszczenia opłaty od pozwu. Z istoty drogi elektronicznej wynika, że nie jest możliwe uiszczenie tej opłaty w kasie sądu, czy też za pomocą znaków opłaty sądowej. Natomiast uiszczenie opłaty w formie bezgotówkowej na rachunek bieżący sądu jest o tyle nieefektywne, że aktualnie czas potrzebny na dotarcie takiego przelewu na rachunek sądu zazwyczaj trwa około dwudziestu czterech godzin, w zależności od przyjętego przez banki cyklu rozliczeniowego. Ponadto, uiszczenie opłaty w formie bezgotówkowej na rachunek bieżący sądu, jest o tyle problematyczne, że powód aktualnie nie ma możliwości przekazania sądowi wraz z pozwem niebudzącego wątpliwości poświadczenia uiszczenia opłaty sądowej. W takiej sytuacji sąd jest zmuszony sprawdzać czy opłata rzeczywiście wpłynęła na jego rachunek bankowy. W efekcie – wobec aktualnie obowiązującego stanu prawnego – w zakresie sposobu uiszczania opłat sadowych, sprawa nie mogłaby być szybko rozpoznana, ponieważ chcąc podjąć czynność w sprawie sąd musiałby czekać, aż uzyska informację o uiszczeniu opłaty, co znacząco obniżyłoby funkcjonalność elektronicznego postępowania upominawczego.
     
    W celu zagwarantowania, aby kwestia sposobu uiszczenia opłat sądowych nie była przeszkodą w efektywnym funkcjonowaniu elektronicznego postępowania upominawczego, koniecznym było wprowadzenie do przepisów o sposobach uiszczania opłat sądowych regulacji o „mechanizmach gwarantujących wykonania zleconej płatności”. Mechanizmy takie powszechnie funkcjonują w światowym handlu elektronicznym – np. płatność kartą kredytową, system PayPal i zdobywają coraz większą popularność w Polsce.
     
    Propozycja nowelizacji przepisów nie przesądza stosowania konkretnych mechanizmów gwarantujących wykonanie zleconej płatności. Celem regulacji jest, aby sam w sobie mechanizm gwarantujący wykonanie zleconej płatności czynił zbędnym poświadczanie przez stronę uiszczanie opłaty sądowej, tym samym eliminując wymogi istniejące przy tradycyjnym uiszczeniu opłaty w formie bezgotówkowej. Zasadą jest korzystanie przez strony w elektronicznym postępowaniu upominawczym, w celu uiszczenia opłaty sądowej, z mechanizmu gwarantującego wykonanie zleconej płatności. Wynika to z konieczności powiązania opłaty z rzeczywistym wpływem pozwu bowiem wniesienie opłaty będzie elementem identyfikującym stronę i uniemożliwiającym wnoszenie anonimowo wielu pozwów dla sparaliżowania systemu. Mając na względzie, że profesjonalni pełnomocnicy i powodowie którzy otrzymają możliwość jednorazowego składania wielu pozwów to korzystają w sposób stały z systemu teleinformatycznego obsługującego elektroniczne postępowanie upominawcze, możliwym jest danie im dodatkowo możliwości tradycyjnego uiszczania opłaty w formie bezgotówkowej. Odstępstwo od zasady wynika tutaj ze szczególnego poziomu ufności, jakim obdarza się profesjonalnych pełnomocników i podmioty kwalifikowane, co wynika z łatwości porozumiewania się z nimi oraz wspomnianego permanentnego korzystania z systemu teleinformatycznego, co zakłada ich weryfikację na poziomie analogicznym jak w przypadku powodów i pełnomocników w typowych postępowaniach sądowych.
     
    Mechanizmy gwarantujące wykonanie zleconej płatności są jedną z funkcji, jaką stwarza system teleinformatyczny obsługujący elektroniczne postępowanie upominawcze. Funkcja ta rzutuje na sposób działania systemu teleinformatycznego. Skorzystanie z tej funkcji jest faktycznie warunkiem dalszego działania systemu teleinformatycznego w konkretnej sprawie, umożliwiając skuteczne wytoczenie powództwa. Wnosząc pismo poprzez system teleinformatyczny w elektronicznym postępowaniu upominawczym nie ma możliwości uzupełnienia tego pisma jakimikolwiek załącznikami, stąd też nie jest możliwe stosowanie przepisów wymagających dołączenia poświadczeń uiszczania zapłaty – wymaga tego natomiast art. 3 ust. 1 nowelizowanego rozporządzenia, zgodnie z którym „należy dołączyć oryginał lub kopię dowodu wniesienia należnej opłaty, jak też ust. 3: „kopię dowodu wpłaty należy przesłać niezwłocznie do właściwego sądu w ślad za złożonym pismem”. W związku z tym zaproponowano wyłączenie stosowania tych przepisów, a w zamian nałożenie na wnoszącego pismo w elektronicznym postępowaniu upominawczym obowiązku zamieszczenia w nim informacji o uiszczeniu opłaty sądowej, co czyniłoby zadość wymogom umożliwiającym sądowi sprawdzenie rzeczywistego uiszczenia opłaty sądowej.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE