Jesteś tutaj:
Prawo cywilne
26.04.2012 - Aneta Mościcka
Kliknij, aby ocenić:
 
5/4

Licytacja komornicza rzeczy ruchomych

Licytacja rzeczy ruchomych przez komornika odbywa się według ściśle określonych zasad. Dotyczą one między innymi sprzedaży na licytacji przedmiotów wartościowych.

Sprzedaż zajętych przez komornika przedmiotów ruchomych na licytacji nie może nastąpić wcześniej niż siódmego dnia od daty zajęcia.
   

Niektóre rzeczy mogą być sprzedane zaraz po ich zajęciu przez komornika. Wynika to z ich specyficznych właściwości. Od razu po zajęciu przez komornika mogą być sprzedane:
•    ruchomości ulegają łatwo zepsuciu albo sprawowanie nad nimi dozoru lub ich przechowywanie powodowałoby nadmierne koszty;
•    inwentarz żywy, jeżeli dłużnik nie wyraził zgody na dozór nad tymi zwierzętami.

Egzekucją z ruchomości rządzą określone zasady. Polegają one na tym, że komornik może zająć tylko ruchomości należące do dłużnika lub też znajdujące się w posiadaniu wierzyciela, jeżeli wobec tych przedmiotów skierował egzekucję. Ruchomości, które należą do osoby trzeciej komornik może zająć m.in. w sytuacji, gdy rzeczy będące w posiadaniu osoby trzeciej są własnością dłużnika. Komornik oznacza wartość zajętych ruchomości i umieszcza ją w protokole zajęcia, jest to oszacowanie. W niektórych wypadkach oszacowania rzeczy ruchomych dokonuje na wezwanie komornika biegły.


W praktyce może się zdarzyć sytuacja, że zbiegną się ze sobą dwie egzekucje z majątku dłużnika, czyli egzekucja sądowa i egzekucja administracyjna. Egzekucja administracyjna odbywa się np. z powodu nieopłacenia przez dłużnika podatków. W takim wypadku możliwe jest zajęcie ruchomości na zasadach przewidzianych w przepisach o egzekucji administracyjnej. Komornik nie może zająć więcej ruchomości, niż wynosi zadłużenie wobec wierzyciela.


Komornik może sprzedać w wolnej ręki, bez licytacji rzeczy ruchome inne niż łatwo psujące się i nie stanowiące inwentarza żywego, jeżeli dłużnik się na to zgodził określając minimalną. W takim wypadku sprzedaż nie może nastąpić wcześniej niż po 14 dniach od dnia oszacowania oraz gdy wierzyciele wyrazili na to zgodę.


Specyficzne zasady dotyczą oszacowania zajętych przez komornika przedmiotów o wartości historycznej lub artystycznej, jak np. wartościowych obrazów czy innych dzieł sztuki. Wartość takich rzeczy wartościowych ocenia wezwany przez komornika biegły. A ich sprzedaż następuje za pośrednictwem np. państwowego muzeum, biblioteki lub też firmy aukcyjnej zajmującej się sprzedażą dzieł sztuki.


Rzeczy, które stanowią wyroby ze złota i platyny także są wyceniane przez wezwanego przez komornika biegłego. Wyroby ze złota podlega z kolei sprzedaży np. firmie lub firmom jubilerskim.


Zajęte ruchomości, które nie zostały sprzedane w trybie wskazanym wyżej podlegają sprzedaży na licytacji publicznej. Cena wywołania w pierwszym terminie licytacji publicznej wynosi trzy czwarte wartości szacunkowej. Jeżeli licytacja w pierwszym terminie nie dojdzie do skutku, zajęte ruchomości mogą być sprzedane w drugim terminie licytacyjnym. Cena wywołania w drugim terminie licytacyjnym wynosi połowę wartości szacunkowej. Sprzedaż licytacyjna nie może nastąpić za cenę niższą od ceny wywołania.
Dłużnik powinien być powiadomiony przez komornika o terminie oraz miejscu licytacji co najmniej na 3 dni przed jej terminem.
Zajęte ruchomości mogą być tez przekazane przez komornika na wniosek wierzyciela do sprzedaży komisowej.

Autor/Źródło: Aneta Mościcka1 2 DALEJ
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.