Jesteś tutaj:
Prawo cywilne
28.02.2012 - Alicja Góra-Żurawik
Kliknij, aby ocenić:
 
5/5

Francuski Pacs inspiracją dla polskiego ustawodawcy

Od dłuższego czasu można w Polsce śledzić dyskusje o potrzebie prawnego uregulowania kwestii tzw. związków partnerskich. Jednak po raz pierwszy w historii, taka debata może zaowocować rzeczywistym uchwaleniem przez Parlament ustawy o wolnych związkach. Jeden z zaproponowanych projektów ustawy w dużej mierze opiera się na francuskim Pacsie, czyli Pakcie cywilnym o solidarności (Pact civil de solidarité), który został wprowadzony do francuskiego porządku prawnego w 1999 roku. Przyjrzyjmy się zatem temu nowatorskiemu rozwiązaniu, które może wkrótce stać się inspiracją dla polskiego ustawodawcy.

We Francji blisko 50% małżeństw kończy się rozwodem. Statystyki pokazują, że młodzi ludzie nie chcą ślubu, który jawi się jako ograniczenie i często kończy się rozczarowaniem. Zatem coraz więcej osób, w każdym wieku, decyduje się żyć na „kocią łapę” - często z wyboru czasem z konieczności.

Francuski ustawodawca nie pozostał obojętny na rodzące się problemy społeczne i wyszedł im naprzeciw. W 1999 roku, parlament, nie bez kontrowersji a nawet fali protestów, głównie środowisk klerykalnych, przyjął ustawę wprowadzającą do kodeksu cywilnego Pakt cywilny o solidarności.


Pacs został stworzony głównie z myślą o parach homoseksualnych, które domagały się zaprzestania dyskryminacji i stworzenia prawnych warunków do legalizacji ich związków. Jednak francuski prawodawca nie chcąc tworzyć instytucji przeznaczonej jedynie dla homoseksualistów, obawiając się nadania jej statusu „homoseksualnego małżeństwa”, przewidział możliwość zawierania paktu również przez pary heteroseksualne. Miało to podkreślić, że Pacs nie jest małżeństwem, a jedynie dla niego alternatywą. Zaskakujące jest jak wiele heteroseksualnych par z niej skorzystało. W latach 2000 do 2009 zawarto we Francji około 700 000 Paktów cywilnych o solidarności. W 2000 roku 25% paktów było zawartych przez pary homoseksualne. W 2009 roku odsetek ten wynosił już tylko 5% przy jednoczesnym stałym wzroście liczby zawieranych paktów. Pacs jest szczególnie popularny wśród młodych obywateli, którzy doceniają fakt, że wprowadza on w ich relacje pewien porządek, daje poczucie bezpieczeństwa poprzez swój status inspirowany prawem małżeńskim, jednocześnie nie pozbawiając ich wolności i niezależności. Nie można bowiem zapomnieć, że Pacs jest tylko umową, którą w każdej chwili można rozwiązać. Dziś ponad 90% paktów zawieranych jest przez heteroseksualistów, którzy chcą korzystać z ochrony prawnej, ulg podatkowych i opieki socjalnej, jednocześnie unikając zbyt „ciasnego” kadru małżeństwa.


Nagła popularność nowej instytucji prawnej i gwałtownie rosnąca liczba zawieranych paktów szybko ujawniła braki i niedociągnięcia nowo uchwalonego prawa. Pacs wymagał uściśleń i pewnych modyfikacji. Nowelizacja ustawy z dnia 23 czerwca 2006 roku ostatecznie doprecyzowała regulacje dotyczące Pacsu, zbliżając go, poprzez jego cechy, coraz bardziej do instytucji małżeństwa.  


Pacs jest rozwiązaniem kompromisowym między małżeństwem a życiem w konkubinacie i zawiera w sobie cechy obu tych związków. Właściwie Pacs jest konkubinatem, ale prawnie regulowanym i rejestrowanym, co z kolei upodabnia go do instytucji małżeństwa. Partnerzy m.in. mogą wybrać, podobnie jak małżonkowie, czy będą podlegać pod ustrój wspólności lub rozdzielności majątkowej. Ponadto są solidarnie odpowiedzialni za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny, podlegają wspólnemu opodatkowaniu oraz posiadają prawo do wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym partnerze. To, co przede wszystkim odróżnia Pacs od małżeństwa to brak możliwości dziedziczenia ustawowego między partnerami. Osoby związane przez Pacs nie mają także prawa do renty po zmarłym partnerze.

Autor/Źródło: Alicja Góra-Żurawik1 2 DALEJ
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.